Lazerle Dövme Sildirme

Birçok kadın ve erkeğin tutkusu haline gelen dövmeler, farklı renk ve desenlerde, geçici ya da kalıcı boyaların uygulanması ile vücudun her yerine uygulanabilir. Bir felsefi düşünceyi ya da hayata karşı duruşu simgeleyen, kendisi için anlamlı bir figürü resmeden, kimi zaman da sevdiklerinin ismini yazdırmayı tercih eden insanlar, vücutlarındaki dövmeden sıkılabilir ve sildirmek isteyebilirler. İsteyerek ve severek yapılan dövme, görüntüsü ya da yazıları nedeniyle, kişiyi bir süre sonra rahatsız edebilir. Bu durumda dövmeyi sildirmek için en uygun yöntem lazer uygulamasıdır.

Lazerle dövme silme haricindeki uygulamalar sağlıklı ya da başarılı yöntemler değildir. İz kalabilir, leke ya da yanık oluşturabilir. Dolayısıyla sonuçtan memnun kalmazsınız.

Lazerle dövme silme yönteminde, dövmeyi oluşturan pigmentlerin renklerine göre belirlenen lazer cihazları ile kısa ve yüksek bir enerji verilerek atım yapılır. Dalga boyuna göre belirlenen lazer, dövmenin cinsine uygun olmalıdır. Lazer ışığı sayesinde dövme için kullanılan boya parçalanır, vücuttan atılır. Lazerle dövme silinirken en kolay yok edilen siyah ve mavi renkleridir. Sarı ve yeşil gibi renkler ise lazer ışığını absorbe edemedikleri için daha zor yok edilir.

Her dövme birbirinden farklı olduğu için sildirme işleminde uygulanacak sistem de farklı olmalıdır. Profesyonel olarak yapılmış, pastel renklerin bulunduğu yeni mürekkepler kullanılmış dövmelerin tamamen silinmesi daha zordur. Dövme yapılırken de silinirken de ağrısız bir uygulama olacağını söyleyemeyiz. Ancak kişinin dayanabileceği düzeyde ağrılar olmaktadır. Ağrı hissi fazla olan hastalar için gerekirse lokal anestezi içeren kremler sürülebilir.

Lazerli dövme silmenin ardından tıpkı bir yara iyileşmesi süreci gibi geçirilir. Kişilerin yapısal özelliklerine göre farklılık gösterebilir. İyileşme tamamen gerçekleşmeden aynı bölgeye yeni bir dövme yapılmamalıdır.

Dövme silme işlemi, kullanılan mürekkep tipine ve ne kadar derine işlendiğine göre değişen sayıda seans gerektirebilir. İki seansta silinebilen dövmeler olduğu gibi beş seans da pigmentin kaybolması için gerekebilir. Önemli bir konu ise seans aralıklarının en az 1 ay sürede olmasıdır. Açık tenlilerde dövme silme işlemi daha kolaydır.

Kılcal damarların bulunduğu bölgeler de lazer ile dövme silmenin kolay, iyileşmenin hızlı olduğu bölgelerdir. Buralarda yüksek lazer enerjisi kullanılabilir. Bu da etkili sonuç almayı kolaylaştırır.

Antibakteriyel bir kremle tedavinin ardından cilt yüzeyi rahatlatılabilir, ancak ilk bir gün duş alınmamalıdır. Tedaviden bir gün sonra duş alındığında ise silme işlemi yapılan bölge ovulmamalıdır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>