Kürtaj Nedir?

kürtaj nedir

kürtaj nedir

Kürtaj yani rahim tahliyesi; rahimdeki gebeliğin tıbbı yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Gebeliğin 10.haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir.

Evli kadınlarda kürtaj işlemi için eşininde kürtajı istiyor olması gerekmektedir. Bekar ve 18 yaş üzeri kadınlar ise kendi istekleri doğrultusunda hareket edebilirler.

Kürtaj ülkemizde reşit kadınlara tanınan yasal ve çağdaş bir haktır.
Sadece Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılabilir.
Yapılan işlem kesinlikle gizli kalır.
Ülkemizde düşük ilacı (RU-486) kullanılmamaktadır. Dünyanın çoğu ülkesinde (gelişmiş olan ülkeler dahil) ve bizde tahliye, aşağıda anlatılan vakum tekniği ile uygulanır.
Kürtaj yaptıran kadın tekrar hamile kalabilir. Aksini duyanlar sadece kulaktan dolma halk arasında yayılan bilgilerden ibarettir.

Kürtajda doktorun çalışma süresi yaklaşık 10dkdır. Toplam kürtaj 20-40 dk arasında sürmektedir. Geri kalan süre iç anestezi ve lokal anestesiz için kullanılır. Kürtajdan bir hafta sonra tekrar doktor kontrolü gerekmektedir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>