Kolada Alkol Olduğu Belirlendi

Yapılan bilimsel bir araştırma, şeker deposu kolanın başta obezite olmak üzere, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yol açtığını belirtti.
Yetkililer kola ve kolalı içeceklerde daha temkinli ve bilinçli olunması gerektiğini bildirdi.

Kola Şeker Deposu
Koladaki şeker miktarının çok büyük bir tehlike olduğunu belirten yetkililer,kolada: şeker, tatlandırıcı, katkı maddeleri, kafein ve alkole rastlanıldığını çoğunda litre başına 100 gramdan fazla, yani 20 küpe eşit şekere tekabül ettiğini, lıgt  kolada ise tatlandırıcı miktarının vücuda zarar verecek kadar çok oranda olduğu belirtildi.
Bilim insanları, laboratuvardaki incelemede sürpriz bir şekilde tarçın, hindistan cevizi ve turunçgiller gibi bazı bitki ve meyvelerin bulgularını da elde etti. Kurum, bazı insanların bu bitki ve meyvelere karşı alerjik olduğunu hatırlatarak, giderek artan gıda alerjilerinin bir nedeninin de kola olabileceği belirtildi.

Daha önce gazlı içeceklerde bulunduğu bilinmeyen “terpen”in doğal ürün bileşeni olarak aroma vermekte kullanıldığı keşfedildi.

Çok Düşük Oranda Alkol
En şaşırtıcı veriyse kolada alkola rastlanması oldu. Alkol bu oranının ülkede alkollü içecek kabul edilen %1.2 oranından çok daha düşük, 0.001 oranında olduğunu bildirdi. Bu da litre başına 10 mg alkole karşılık geliyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>