Klimalar Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden oluyor

klimalara dikkat

Yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeniyle serinlemek isteyenlerin ilk aklına gelen klimalar, temizliği ve bakımı yapılmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Klimalar nedeniyle nezle, yaz gribi, astım gibi hastalıkların oluştuğu ama klimaların neden olduğu en tehlikeli hastalığın Lejyoner Hastalığı olduğunu belirlendi.
Bu hastalığın oteller, hastaneler ya da benzer kuruluşların bakım ve temizliği yeterli olmayan klima sistemlerine veya sıcak su sistemlerine bulaşarak küçük salgınlar yaptığını belirten yetkililer, özellikle otel gibi toplu yerlerde kalırken ya da ayrıldıktan birkaç gün sonra yüksek ateş, öksürük ve koyu balgam gibi zatürre belirtileri görülmesi halinde mutlaka hekim ve doktorlara gidilmesi gerektiğini belirttiler.
Bakteriler insandan insana bulaşmadığı için aşırı miktar da yayılmaz fakat,  suyun buharını soluyanlarda görülür. Dolayısı ile yalnızca bakteri ile kirlenmiş suyun bulunduğu toplu yaşama yerinde bulunan insanlarda salgın yapar.
Hastalık açısından özellikle kurumlarda ve toplu yaşanılan yerlerde alınacak önlemlerin önemli olduğu özellikle de otel ve hastane gibi toplu yaşama yerlerinin soğuk, sıcak su sistemleri ile su soğutmalı klima sistemi olan kuruluşların bu sistemlerinin bakımlarını iyi yapması ve sitemlerin hijyenine dikkat etmesi gerekir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>