Kıyafetlerin Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Severek aldığımız kıyafetlerimizi hem sürekli giyinmek isteriz,hemde bozulmamasını isteriz. Giymekten çok zevk aldığımız kıyafetlerimize gereken özeni göstermezsek, ve gereken bakımı yapmazsak sürekli dolabımızı değiştirmek zorunda kalırız. Kıyafetlerimize ayıracağımız kısa süreli bakım ise uzun vaade de maddi manevi kazanç sağlar.Bunun için sizle bir çok püf noktası paylaşacağız. İşte bu noktalardan bazıları:

-Her kumaşın cinsi farklı olduğu için hepsi kendisine has bakım isteyecektir. Örneğin; yünlü kumaşlar çabuk tüylenir,ve keçelenir. Bu yüzden sık yıkanmamalı, ayrıca ütülerken herhangi bir esnemeye karşı da ütü bezi kullanılmalıdır.
-Yünlü kıyafetlerinizi 2 günden fazla giyinmeyin,biraz dinlendirin. Ayrıca yünlü kıyafetleri fırçalamak veya kuru temizlemeye vermek onların ömrünü uzatabilecek en iyi yöntemlerdir.

-Triko kıyafetler de tıpkı yün kıyafetler gibidir. Bu yüzden yünlülere uyguladığınız yöntemleri triko kıyafetlerinize uygulamada hiç bir sakınca yoktur.

-Polyester kumaşlar çok hassastır,bu yüzden yüksek ısıda yıkanmaya gelmez.Yıkarken de ütülerken de bunu aklınızdan çıkarmamanız önerilir.

-Koyu kadife kumaşlarınız lekelenmiş olabilir,kullanılmaktan da parlamış olabilir. Bu durumda yapılacak en akıllı çözüm tuzlu suya fırçanızı batırmak ve kumaşı fırçalayarak temizlemektir.

-Eski kadife pantolonlarınızı da sirkeli suyla ütülemeniz onlara yeni bir görünüm kazandıracaktır.

-İpek kumaş ve kaşmir ısıya ve ışığa karşı çok hassastır. Bu yüzden kuru temizlemeye vermek gerekir.

– Etiketinde kuru temizleme yazıyorsa kesinlikler makinaya atmayınız ve elde yıkamıyınız

-Çamaşır makinasını asla çok doldurmayın . Bu şekilde yapmanız hem yünlenme yaparken deterjanın çamaşırlarınızın üstünden kalmasına neden olur.

-Kıyafetlerinizin yırtığı veya söküğü varsa makinaya atmadan onarın.

-Deterjanı yeterli ölçüde koyun. Az deterjan yıkama suyunun kayganlığını azaltır ve sürtünme dolayısıyla tüylenmenin artmasına neden olur.

İşte size bir kaç ipucu bu şekilde hem kıyafetleriniz ilk günkü gibi yeni kalır hemde maddi anlamda rahat edersiniz. Unutmayın ki ;çok güzel olmak önemli değil ,önemli olan kendinizi nasıl sergilediğinizdir. Şimdiden kolay gelsin…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>