Kısırlık Tedavisi

kısırlık tedavisi

Tedavi süresince yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilen nedene göre bir tedavi yöntemi belirlenebilir. Yumurtlama sağlamak için hormon tedavisinden,cerrahi müdahaleye,tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine başvurulabilir.

Yumurtlama problemleri: Kadınların büyük bir kısmının kısırlık  nedeni yumurtlama problemidir. Yumurtalar hormonal bir tedavi yöntemi ile uyarılabilir.FSH ve LH hormonları beyin sapında bulunur ve yumurtlamanın oluşmasında önemli rol oynar.

İnseminasvon tedavisi:sperm sayısında ve hareketliliğinde meydana gelen bozukluklardan kaynaklanan kısırlık problemi inseminasyon tedavisiyle çözülebilir.

İnseminasyon için erkekten alınan sperm sıvısı laboratuar koşullarında çeşitli yıkama işlemlerine tabi tutularak sperm hücreleri dışındaki tüm sıvılarından arındırılmakta, sperm hücreleri çok az bir sıvı içinde konsantre edilmekte böylece sayı hareketlilik oranı artırılmaktadır. Daha sonra bu sıvı ince bir kateter yardımı ile rahim ağzından geçirilerek doğrudan rahmin içine verilmektedir.

Bu tedavi rahim ağzına spermin geçişini engellendiği durumlardaki en iyi tedavi yöntemidir ve çiftler en iyi çözümü bu inseminasyon tedavisinde bulmaktadırlar.

Yardımcı üreme teknikleri:İsminden de anlaşılacağı gibi üremeye yardımcı olunur.Kadının yumurtası bir iğne ile dışarı alınarak diğer bir tarafta da erkeğin spermi doğal olmayan ortamlarda döllenmeye bırakılır.Döllenen yumurta hücresi anneye enjekte edilerek tüp bebek elde edilmiş olur.Bu şekilde kısırlık problemi de çözülebilir.

Tüm tedavi yöntemlerini kullanarak problemlerinizden kurtulmanız dileğiyle…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>