KIŞIN KİLO ALMAMAK İÇİN NE YAPMALI?

Kış ayları maalesef kilolarımızın yukarı doğru yöneldiği zamanlar arasında yer alıyor ve bu durum kış bitiminde yaza girerken bu defa onları vermeye çalışmamız ile sonuçlanıyor. Fakat kilo almamak kilo vermekten çok daha kolay ve bu nedenle kışın kilo almamak için ne yapmalı diye kendimize bir sormak gerekiyor. Yaz aylarına formunda girmek isteyen herkes, kış aylarında kilo alımını durdurmak zorunda ve bunu yapmak aslında sandığınız kadar da zor değil.

Yazın bol bol yürüyüşe çıkan, spor yapan kişiler maalesef kış gelince havanın soğuk ve çirkin olmasını bahane ederek spora bir ara veriyorlar. Halbuki kışın giyebileceğiniz çok sayıda spor kıyafeti olduğu gibi, dışarıda spor yapmak istemiyorsanız kullanabileceğiniz pek çok spor aleti, hatta üye olabileceğiniz spor salonu bulunuyor. Dolayısıyla kışın getirdiği rehavetten sıyrılmalı ve spor için mücadele göstererek formunuzu korumalısınız.

Yaz aylarında sık sık su içmemize karşın kış gelince su ihtiyacımızın azaldığını düşünmemiz, maalesef kilolarımızın artmasına sebep oluyor. Yeteri miktarda su içmemek vücudun yağ depolamasını arttırıyor ve metabolizmamızı da yavaşlatıyor. Zaten daha az güneş gördüğümüz için yavaşlayan metabolizmamız, yetersiz su alımıyla birlikte iyice kilo almaya müsait hale geliyor. Günde en az iki litre su içme düzeninizi kış aylarında da bozmamanız size ciddi bir fayda sağlayacaktır.

Kış aylarında meyve sebzelerin de bir hayli azaldığı bir gerçek. Ancak kışın ortaya çıkan kabak, lahana, karnıbahar gibi sebzelere geçiş yapabilir, portakal, greyfurt gibi meyvelerle beslenme düzeninizi destekleyebilirsiniz. Bu tip doyurucu ancak düşük enerjili besinleri tercih ederek hiç sorun yaşamadan kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Karbonhidratları ekmek ve hamurişi olarak almak elbette kiloya sebep olabiliyor ancak baklagiller vasıtasıyla karbonhidrat alırsanız kilo konusunda bir sorun yaşamanız ihtimal dışı olacaktır.

Tabii ki kış aylarında şekerli ve yüksek kalorili atıştırmalıklardan da uzak durmak gerekiyor. Zira vücudumuz bu aylarda enerji depolamaya yatkın bir işleyişe sahip ve bu durum şekerleri onun için çok tehlikeli bir hale getiriyor. Eğer hızlı bir metabolizmanız yoksa şeker size kesinlikle kilo aldıracaktır.

Tags:  ,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>