Kış Mevsiminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Kalorisi yüksek, yağlı ve şekerli besin tüketiminin arttığı kış mevsimi, kilo alma endişesi taşıyan kadınlar için sıkıntı olabilir. Kapalı ortamlarda uzun saatler çalışmak, spor yapma imkanını bulamamak, televizyon başında fazla zaman geçirildiği için atıştırmalık yiyeceklerin fazla tüketilmesi gibi nedenlerle kilo problemleri yaşanılması kaçınılmaz oluyor.

Kışın soğuk havadan etkilenmemek için giyilen büyük ve kalın giyecekler aldığımız kiloları saklasa da bahar ve yaz aylarına doğru, vücut yapısında nasıl bir değişim olduğu ve alınan kiloların boyutu ortaya çıkıyor. Bu nedenle kış aylarında beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, yazın giymek istediğimiz açık kıyafetleri üzerimize yakıştırmak ya da sahilde bikini giyerek hoş bir görüntü oluşturmak için en önemli adım olacaktır.

Yeterli su tüketiminin sağlığımız için son derece önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Su içmek, özellikle yapılan diyetin amacına ulaşması için destekleyici bir unsurdur. Bunu da biz hatırlatmış olalım! Bunun yanında kış aylarında ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı ya da açık çay da hem ısınmamıza hem de sıvı ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olacaktır.

Doğru beslenme alışkanlığını tüm hayatına yansıtan insanların çok fazla kilo problemi olmadığını ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürdüklerini söylemeye gerek yok… Az ama sık yemek, çoğu diyetisyenin önerdiği bir durumdur. Ara öğünlerde kış meyvelerinin lezzeti, sizleri tok tutmak için yeterli olacaktır. A, C ve E vitaminlerini bolca bulunduran kış meyveleri ve sebzelerini, mevsiminde ve gün içerisinde tüketebilirsiniz ama aç karınla ya da yemekten 1-2 saat önce…

Kış mevsiminde beslenmeye dikkat ederken, sadece kilo kontrolü için değil, aynı zamanda vücut direncini artırmak için de sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermeli, öğünlerinizde mutlaka salataya yer vermelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagiller, kışın tüketilmesi gereken besinlerdir.

D vitamini en çok güneş ışınlarından alınır. Ancak kışın güneşten mahrum kalabiliyoruz. Bu nedenle farklı vitaminler içeren besinlere de ağırlık vermeliyiz. Omega 3 içeren balık, temel besin kaynaklarımızdan biri olmalıdır. Bunun dışında kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri de yeterli vitamin almak için besin kaynaklarımız olmalıdır.

Fazla yağ içeren gıdaları hayatımızdan uzak tutmalıyız. Katı margarin, hem sağlığımız hem de kilomuz açısından besinlerimizde kullanmaktan kaçınmamız gereken bir üründür.

Beyaz ekmeği de öğünlerimizden uzaklaştırmalı, bunun yerine kepekli ekmek ya da makarnayı sade olarak tüketmeliyiz. Evet tatlıyı çok seviyoruz! Ama sütlü tatlıları ve meyve tatlılarını tercih etmeye özen göstermeliyiz.

Sindirim problemi yaşayanlar da özellikle bu sorunun önlenmesine yardımcı olacak kurubaklagiller grubundan besinleri tüketmeliler. Kış aylarının önemli besin kaynaklarından olan pırasa, kereviz, ıspanak gibi sebzeler, çocukların çok sevmediği ama mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>