Kimyasal Peeling İle Lekelerden Kurtulun

Leke gidermede etkin bir madde olan ve trikarboksilik asit denilen TCA, soyucu gücü en fala olan ve anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. Leke tedavisinde birçok yöntem vardır. Leke tedavisinde kimyasal peeling uygulamalarında TCA kullanılır.

Lekenin derinliği, kimyasal peeling uygulanarak yapılacak tedavide önemlidir.

Temizlenmiş cilt üzerine yaklaşık 1-3 dakika boyunca TCA uygulanır. Sonrasında özel nötralizanlı krem sürülerek, 12 saat boyunca yüzde kalır. 12 saat geçmeden cilt yıkanmaz. 12 saat geçtikten sonra su ile yıkanan ciltte yaklaşık 4-5 gün boyunca hafif kızarma ve ardından pullanma, soyulma oluşur.

Hastanın en dikkatli olması gereken dönem aslında işlem bittikten sonrasıdır. Çünkü bu dönemde güneşe karşı çok hassas olacak cilt, düzenli olarak koruyucular ile güneşten korunmalıdır ve gün içerisinde koruyucu krem uygulaması en az dört saatte bir tekrarlanmalıdır. Yoğun güneşli saatlerde daha fazla özen gösterilmelidir.

Karmaşık gibi görünen leke tedavisi yöntemlerinde, kimyasal peeling, yani cilt soyucu yöntemlere başvurmak, istediğiniz sonuca daha kolay ulaşmanızı sağlıyor. Soyma işlemi yavaş ve kontrollü yapılmalıdır. Çünkü soyucu uygulamalar dışında özellikle leke tedavisinde lazer yöntemi uyguladığınızda çok derin soyma yapılırsa, işlemin ardından ciltte açık renk gibi lekeler kalma riski daha fazla oluyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>