Kilo Vermenizi Engelleyen Nedenler

Kilo vermek isteyip bir türlü veremeyen bayanlar… Bu çabalarınızın boşa çıkmasının nedeni yaptığınız diyet hataları olabilir.

1- Meyve Suları: Meyve suları fruktoz içerdiğinden kilo vermenize engel olabilir. En yararlı meyve suyu taze olandır.

2- Teknoloji: Teknolojinin gelişmesiyle günümüzde kilo sorunu da arttı. Bilgisayarlar, cep telefonları hareketsizliğe neden olduğu için vücuttaki yağlardan daha zor arınırsınız.

3- Uyku düzeni: İnsan metabolizması için uyku en önemli faaliyettir. Yapılan araştırmalarda çok az uyuyan insanların kilo almaya daha yatkın olduğu saptanmıştır. Vücut gereken enerjiyi sağlayamaz ve metabolizma yavaşlar.

4- Öğün atlamak: Ne kadar sık yerseniz o kadar kolay kilo verirsiniz. Öğünleri atladığınızda metabolizmanız yavaşlar.

5- Sebzeler: Aldığınız sebzeleri yıkadığınızdan emin olmalısınız. Tamamen organik sebzeler tüketmeye özen gösterin. Çünkü hormonlu sebzeler sağlığınıza zararlı olduğu gibi kilo almanıza da neden olur.

6- Doğum kontrol hapları: Bu haplar vücutta su tuttuğu için geçici kiloya neden olabilir. Beyinde açlık merkezine etki ederek kilo alımınızı artırabilir.

7- Tatlandırıcılar: Şeker kullanmak yerine tatlandırıcı kullanmayı tercih etmek oldukça yanlıştır. Çünkü bu tatlandırıcıların doğal kalori alımı konusunda vücudu kandırdığı ispatlanmıştır.

8- Stres:  Beynin açlık ve duyguları kontrol eden merkezi aynı kısımdır. Bu sebeple depresyona giren, stres yaşayan insan yemek yeme isteği duyar.

9- Hızlı yemek yemek: Beyne doyma hissi 20 dk sonra ulaşır. Yani yemeğe başladığınız zamandan 20 dk sonra doyduğunuzu hissedersiniz. Hızlı yemek ise beynin vücuda giren besinleri tanımasını için geçen süreyi uzatır.

10- Toksinler: Karaciğer vücudu toksinlerden arındıran organdır. Alkol vs. gibi nedenlerle karaciğerin zarar görmesi yağ yakımını azaltır. Karaciğerin daha fazla yorulmasına neden olur.

11- Tiroid: Hipotiroid sorunu olan kimselerin metabolizması daha yavaştır. Vucütta yağ yakımı azdır. Sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız, kilo alımınız arttıysa lütfen bir hekime başvurun.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>