Kilo Kontrolüne Kış Etkeni

kilo kontrolüne kış etkeni

Kilo kontrolü yapanlar, kış aylarında ihmalkarlıktan ötürü kilo kontrolünü bırakıyor. Uzmanlar yaz aylarında dikkat edilmeye başlanan kilo kontrolünün, kış aylarında yerini ihmalkarlığa bıraktığına dikkat çekti.

Kış aylarında yeterli ve dengeli beslenmenin, sağlığı korunması açısından önemini unutmayalım, kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte beslenme şeklinde değişiklikle, genellikle yağlı ve şekerli besinlere eğilimin arttırmayalım. Fiziksel aktivitenin az olması, gecelerin uzaması nedeni ile televizyon başında fazla zaman geçirilmesi ve besinlerin atıştırılması gibi nedenlerden dolayı vücut ağırlığında istenmeyen yönde değişiklikler olduğunu bilelim.

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
-Dört besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalı. İmkânlar dâhilinde her gün mevsiminde bol meyve ve sebze tüketilmeli.
-Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyveler tüketilmeli.
-Taze sıkılmış meyve suları tüketilmeli.
-E vitamininin iyi kaynakları olan; yeşil yapraklı sebzeler, fındık ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagiller yeterli miktarlarda alınmalı.
-D vitamini, omega 3, kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini kaynağı balık haftada 2 3 kez tüketilmeli.
– Yağ tüketimine özellikle dikkat edilmeli, katı margarin ve tereyağından kaçınılmalı, yoğun yağlı etlerden uzaklaşılmalı.
-Saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünlerinin tüketilmesine özen gösterilmeli, enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları tercih edilmeli.
-Hareketsizlik nedeniyle artan sindirim problemlerinin önlenmesinde posa içeriği yüksek kuru baklagillerin tüketilmeli
-Haftada 2 -3 kez ve düzenli fiziksel aktivite yapılmalı.
-Vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alınmalı. Her gün en az 2 -2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edilmeli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>