Karşınızdaki Erkek Sizin İçin Doğru Bir Eş mi?

Evde kalma korkusunun sizi yenmesine izin vermeyin! Bu korkuya kapılıp, normalde birlikte olmayacağınız bir erkeğin peşinden giderek hatalı bir evlilik yapmayın. Sonuçta yanlış bir evlilik yapmaktansa evlenmeseniz de olur, hayatın sonu değil ya…

Karar verdiniz ve evleneceksiniz. Peki doğru adam olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Karşınızdaki erkek size çok iyi biri olarak görünebilir, hoş sürprizler yapar, hediyeler alır, kibar davranır, istediğiniz yere götürür, sizinle vakit geçirir ve daha birçok iyi özellikler gösterebilir. Ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın ve gözlem yapmaktan çekinmeyin.

Öncelikle birbiriniz için iyi birer arkadaş olduğunuzu düşünüyor musunuz? Unutmayın ki evliliklerin sona erme sebeplerinin başında; iletişim kuramama, kişisel problemlerini, iş konularını ya da hayata bakış açılarını paylaşamama ve zevklerin uyuşmaması gibi nedenler geliyor. Bu yüzden aşk, sevgi, saygı, güven gibi olmazsa olmazların yanında aslında evlilikte arkadaş olabilmeyi başarmak da evliliğin uzun süreli olmasında etkilidir.

Eş adayınız sizi anlayabiliyor mu? Bu sorunun yanıtını arayın! Sohbet edebiliyor musunuz? Düşüncelerinize değer veriyor mu? Önerilerinize sıcak bakıyor mu? Bu soruların yanıtı sizi tatmin ediyorsa, doğru bir tercih yapıyor olabilirsiniz. En azından kararınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Evlilikler, her ne kadar kadın ve erkeğin özel alanı olması gerekse de mutlaka aile büyüklerinin ve çevrenin katıldığı bir aile ortamı da oluşacaktır. O yüzden evleneceğiniz erkeğin ailesini de tanımaya çalışın. İlişkinizi ve evlenme kararınızı nasıl karşıladıklarını öğrenmeye çalışın. Aile içi ilişkilerini gözden geçirin. Ne tür geleneklere sahip olduklarını, evliliğinize ne derece karışma ihtimalleri olduğunu, eşinizle birlikte kendinize ait bir evde yaşamanıza nasıl baktıklarını anlamaya çalışın.

Her şeyden önce bu aileye gelin olacak bir kadının nasıl bir yapıda olmasını beklediklerini gözlemleyin. Ancak şunu hiç unutmayın! Her şeyden önce siz samimi olmaya, içten davranmaya ve nezaketle, saygıyla yaklaşmaya çalışın.

Günümüzde çok fazla boşanma haberleriyle karşılaşıyoruz. Nedenleri arasında aile içi şiddet fazlasıyla yer alıyor. Eş adayınızın size nasıl yaklaştığı, hoşuna gitmeyen bir hata yaptığınızda gösterdiği tepkiye dikkat edin.

İlişkilerde yaşanan problemleri çoğu zaman hafifleştiren, ortamdaki kırgınlık havasını bozan, çoğu zaman da eşlerin sevgi bağlarının güçlenmesini sağlayan düzenli bir cinsel yaşamın ilişkinize atacağı artılardan yararlanmaya çalışın.

Hem sizin hem de evlenmeyi düşündüğünüz erkeğin, evliliğe ne kadar hazır olduğunuz da süreci olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Ne istediğinize karar verin! Eş adayınızın da evlilik ile ilgili beklentilerini ve bu duruma hazır olup olmadığını anlamaya çalışın. Evlilik düşüncesini paranoya haline getirmeden, her şeye hazırlıklı olduğunuza inanın. İstemediğiniz ya da inanmadığınız biriyle evlenmek zorunda kalacak kadar yolunuzu ve gözünüzü kapatmayın.

Sizden çok küçük yaşta bir erkekle evlenmenin pek de doğru olmadığı kanısındayım. Evet aşk her yaşta güzel ama beklentiler, beğeniler ve ihtiyaçlar çatışırsa her ikiniz için de evlilik tutsaklığa dönüşür.

Eş adayınız olan erkeğin, kadınlara bakış açısı, kadınlara ilgisi ve kadın arkadaşlarıyla olan ilişkilerini, samimiyet derecelerini de gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Samimiyet durumlarının, evlendikten sonra sizi rahatsız edecek boyutlarda olup olmadığına dikkat edin.

Geçmiş ilişkilerini de öğrenmeye, neden bitti, nasıl bir ilişkileri vardı, sorunları nelerdi? gibi sorulara vereceği yanıtlar önemli! Ve tabi ki yanıt verirken gösterdiği tavırlar, stres durumu, konuya gösterdiği içtenlik de önemli.

Bir yerde oturup kahve içerken sohbet ediyorsunuz. Telefon kullanımı nasıl, masanın üzerinde mi tutuyor, telefon çaldığında ya da mesaj geldiğinde görebileceğiniz bir konumda mı yoksa uzak tutup ya da arkasını mı çeviriyor? gibi basit görünen davranışlar da fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Alışkanlıklarının neler olduğuna ve evliliğinizi etkileyecek türde alışkanlıkları olup olmadığına bakın. Evlilikte eşine hangi konularda uyum sağlayacağına, istemediğiniz şeylerden uzak durup durmayacağına dair sorular yöneltebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla iletişiminize, onlarla görüşmenize nasıl yaklaşıyor, size karşı önyargılı ya da sorgulayıcı tavırları var mı? Çok istediğiniz alışverişe arkadaşınızla gitmenize karşı tavrı ne oluyor? Tüm bunlar, ilişkiler yaşanırken gözden kaçırılan belki de çok önemsenmeyen ama kişilerin özellikle de erkeklerin asıl karakterini ele veren konulardır.

Evlenmeye karar verirken karşınızdaki erkekle kültürel, ailevi, geleneksel özellikleri ile birlikte eğitim, yaş, fiziksel görünüm, meslek ve tabi ki maddi koşulları da karar vermenizde etkili olacaktır. Ama sadece maddi koşullara göre karar vermek de yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olur. Çok parası olan ama mutsuz, huzursuz pek çok çifti hemen her yerde görebilirsiniz. Ya da sadece az kazanıyor diye sevdiğiniz insanla birlikte evlilik yolunda adım atmaktan, birlikte mücadele etmekten de çekinmeyin! Bakarsınız evliliğiniz bereketli olur…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>