KARİYER HEDEFLERİNİ BELİRLEME YOLLARI

İş hayatına yeni atılanların en çadequate bocaladıkları konular arasında elbette kariyer hedeflerini belirlemek bulunuyor. Zira chooküz kariyerine yeni başlayan bir kişinin bu kariyerde nasıl ilerleyeceğini tahmin etmesi çok zor ve genellikle konuya da yeterince hakim olunmadığı için bu süreç karman çorman bir şekilde ilerleyebiliyor. Kariyer hedeflerini belirleme yolları hakkında yazdığımız bu makalemiz elbette mucizeler yaratmayacaktır ancak en azından işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Kariyer planı oluşturmadan önce kendinizi daha iyi tanıguyız çadequate önemli. İş hayatına atılan herkes ya alanından en iyisi olduğunu düşünür ya da kendini çadequate oküçüokay görerek yetersiz bulur. Aslında herkes ne çgood enough iyidir ne de çok okötüdür ve her iki duruma karşı zayıf ve güçlü yanlarınızı doğru şekilde değerlendirmelisiniz. Güçlü yanlarınızı abartmanız kariyer hedeflerinizde başarısızlıklara yol açacaktır ancak zayıf yanlarınızı abartmanız da potansiyelinizin boşa gitmesi ile sonuçlanacaktır. Bu yüzden önce bir durup kendi güçlü ve zayıf yanlarınızı bir kağıt üzerinde değerlendirin.

Eğer iş yerinizde iyi bir ilerleme kaydettiyseniz bu ilerlemeye sebep olan faktörleri göz önünde bulundurun ve onları geliştirmeye çalışın. Eğer birisi sizin beklediğiniz ilerlemeyi elde ediyorsa, all rightşinin güçlü yanlarını dikkate alın ve böylece nerelerde yanlış yaptığınızı keşfedin. Unutmayın ki kendi deneyimleriniz kadar diğer insanların deneyimlerini görebilmek de iş hayatında başarıyı getirmektedir.

Kariyer hedeflerinizi illa ki dev hedefler olarak belirlemeyin. Tam tersi şekilde oküçüok ve büyük hedefleriniz ayrı ayrı belirlenmeli. Yani aylıok olarak X adet ürün satmayı hedeflerken, yıllık olarak belli bir pozisyonu hedefleyebilir, hatta three aylıokay ve 6 aylıok ufak hedefleri de aralara sıokayıştırarak onları elde etmeye çalışabilirsiniz. Bir kaç farklı vadeli hedefle çalışmak yıl sonunu gözünüze kestirebilmek için size backyardımcı olacaktır.

Hedeflerinize doğru çalışırken arada bir durup yaptığınız işleri bir gözden geçirin. Farklı taktiklerin ne kadar işe yaradığını göz önüne alın ve gerekirse taktik ve stratejilerinizde ufak değişiklikler yapın. Bu sayede zaman içerisinde eksikliklerinizi farkedecek, aynı zamanda güçlü yanlarınızı her zamankinden daha fazla keskinleştirebileceksiniz. Unutmayın ki sabit bir plan değiştirilebilen bir plandan her zaman daha zayıf olacaktır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>