Karaciğer ve Hastalıkları

Karaciğer Hastalığı

Karaciğer Hastalığı

KARACİĞER HASTALIĞI ve TEDAVİSİ

Karaciğer karın boşluğunda 1500gr kadar ağırlıkta vücudun en büyük organıdır. Vücudumuz karaciğer olmadan yaşayamaz, karaciğerhücreleri; şeker, yağ ve protein gibi maddelerin vücudumuzda yapılmasını yakılmasını depo edilmesini ve dengeli olarak dağılmasını sağlar. Safra  ve üre gibi maddelerin yapılması, pıhtılaşma faktörlerinin yapılması, ilaçların ve yabancı maddelerin parçalanması ve zararsız hale getirilmesi, bazı vitaminlerin depo edilmesi karaçiğerin görevleri arasındadır.

KARACİĞER ŞİŞKİNLİĞİ
Dolaşımdaki bir bozukluk karaciğerde de kendini gösterir. Bilhassa kalp yetmezliklerinde kan karaciğerden iyice boşaltılamadığı için karaciğerde şişme meydana gelir. Karnın sağ tarafında bir ağırlık, dolgunluk hissi vardır, ağrı da yapabilir.

KARACİĞER APSESİ
Çeşitli mikrop ve parazitlerin etkisiyle karaciğerde apse meydana gelir. Belirtiler genel olarak şunlardır; ieri derecede halsizlik, üşümeyle ateşin yükselmesi, terleme, bulantı, kusma, karın gerginliği. Apseli karaciğer büyür, ağrı verir, hastaların bağzılarında sanlık görülür.

KARACİĞER YAĞlANMASI
Normalde karaciğer %5 oranında yağ içerir. Alkolizm, beslenme bozuklukları, ağır kansızlıklar, şeker hastalığı, zehirli maddeler, verem, bazı bağırsak hastalıktan gibi sebeplerle karaciğerde çok fazla miktarda yağ toplanabilir. Bu gibi hastalarda karaciğer şişmesi, sanlık, dalak büyümesi, karında su toplanması gibi belirtiler görülebilir.
Yağlanma karaciğer hücrelerinin görevini fena şekilde bozar.

HEPATİT (KARACİĞER İLTİHABI)
Karaciğer iltihabının sebebi olarak;
Birtakım virüsler; Hepatit A-B
Diğer mikroplar
Alkol
Bazı İlaçlar
Bazı zehirler (mantar gibi) sayılabilir.

Hepatit A; en sık çocuklarda ve gençlerde ağız yoluyla yiyecek ve içeceklerle bulaştıktan 15-45 gün sonra hastalık ateş, bulantı, kusma, iştahsızlık ile birden başlar. Daha sonra sarılıkta görülür.

Hepatit B; daha çok kan yoluyla ve cinsel temasla bulaşır ve erişkinlerde görülür. Eskiden çok görülen bu hastalık bir kere kullanılıp atılan enjektör ve iğnelerin kullanılmaya başlanmasından sonra daha azalmıştır. hastalığı geçirenler bağışıklık kazanır.

Okul öncesi çocuklarda genellikle belirti vermeden iyileşir, erişkinlerde ise %25 oranında yorgunluk, iştahsızlık, kas ağrıları, hafif ateş, kokulardan rahatsız olma,  bulantı ve / veya sarılık ve karaciğerde büyüme görülür. Tedavie genellikle yatak istirahati, bol karbonhidratlı ve az  yağlı perhiz verilir.

Hepatit açısından en önemlisi korunmadır. Korunma ise; 1. ve 6. aylarda olmak üzere 3 dozlu ya da 0-1 / 6-12 aylarda olmak üzere 4 dozlu aşı programları kullanılır. Günümüzde bebek doğar doğmaz aşı programına alınmaktadır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>