Kanser Gün Geçtikçe Artıyor

kanserde artış

Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu  yapılan araştırmada, 2030 yılına kadar dünyadaki kanser vakalarında % 75 artış olabileceğini  belirtti. Kanser vakalarındaki yükseliş büyük oranda nüfus artışına ve nüfustaki yaşlanmaya paralel olduğu açıklanırken, çok gelişen ülkelerin  Batı tarzı yaşamı benimsemesinin de etkenler arasında bulunduğu belirtildi.
Hastalığın yüzde 20’sinin  ise önlenebilir faktörler yüzünden gelişebileceği kaydedilen araştırmada, enfeksiyonların sebep olduğu rahim ağzı kanseri, bazı karaciğer kanserleri türü ve mide kanserlerinin sayısının azalmakta olduğu, fakat bu düşüşe rağmen kötü beslenme, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların yol açtığı kanser türlerinde artış olacağı belirtildi. Yapılan araştırma sonuçlarına bağlı olarak fakir ve yoksul ülkelerde kanser vak’alarının yüzde 90’na ulaşacağı açıklandı. Sıtma ve AIDS gibi hastalıklarla mücadeledeki başarının insanların ömrünü uzattığını belirten uzmanlar, bunun da yaşlanmayla ilişkilendirilen kanser riskini artırdığını bildirdi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>