Kanser Çeşitlerinin Belirtileri

kanser çeşitlerinin belirtileri

Meme kanseri: Memede ele gelen sertlik veya kitle, meme ucu akıntısı kanser belirtisi olabilir. Meme kanseri hiç çocuğu olmayan kadınlarda, menapoza girmiş kadınlarda, geç doğum yapan kadınlarda ve ailesinde meme kanserine rastlanan kadınlarda görülebilir.

Prostat kanseri: İdrardan kan gelmesi, sırtın alt kısmında ve kasık bölgesinde sürekli ağrı, idrar yapmada zorluk prostat kanserinin belirtileridir. 70 yaşını geçmiş erkeklerde görülebilir.

Akciğer kanseri: Göğüste ağrı, akciğer iltihabı, öksürük ve tükrükten kan gelmesiyle anlaşılır. Çok fazla sigara içmek ve havası kirli ortamlarda bulunmak akciğer kanserini tetikleyebilir. 40 yaşın üzerindeki her insan akciğer filmi çektirmelidir.

Testis kanseri: Yaşlı erkeklerde çok fazla görülmez genellikle 40 yaş altı erkeklerde rastlanır. Testislerde ele gelen bir kitle ve boyut değişikliği ile farkedilir.

İdrar yolu ve mesane kanseri: Kansızlık, idrarda kan, sürekli ateş, kilo kaybı, iştahsızlık görülen belirtiler arasındadır. 45 yaş üzeri erkeklerde, geçmişte kronik idrar yolu enfeksiyonu hastalarında, sigara içenlerde görülebilir.

Gırtlak kanseri: Genellikle hastanın sesinin boğuklaşmasıyla anlaşılabilir. Alkol ve sigara tüketimi aşırı olanlarda rastlanabilir.

Cilt kanseri: Kol ve bacaklarda renkli lekeler; kulak, burun veya boyunda şişlikler; ayak parmakları ve bacakta renkli no-düller; güneşe maruz kalan ciltlerde kahverengi lekeler; iyileşmeyen yara; benlerde oluşan değişiklikler; avuç içi ve ayak tabanında oluşan lekeler cilt kanseri belirtisi olabilir. Cilt kanseri açık tenli ve doğum lekesine sahip olan insanlarda daha sık görülebilir.

Kalın bağırsak kanseri: Makattan gelen kanama kanserin belirtisi olabilir. Geçmişte aile üyelerinden birinde görülmesi tehlike oluşturabilir. 40 yaş üzerindeki bayan ve erkekler sık sık muayene edilmelidir.

Rahim kanseri: Genellikle 50-70 arası kadınlarda görülme riski fazladır. Menopozdan sonra vajina kanaması, menopozdan önce çok ağrılı adet görülmesi, vajinadan gelen pembemsi akıntılar belirtiler arasındadır. Saptandığında fallop tüpleri ve yumurtalıklar alınır.

Mide kanseri: Mide kanserinde erkek teşhis zordur. Erkeklerin kadınlara göre mide kanseri olma riski daha fazladır. İştahsızlık ve kilo kaybı, yorgunluk, mideden kan gelmesi, bulantı ve kusma, kansızlık, midede ağırlaşma hissi görülebilir. Tedavisi ise mideyi ameliyatla almakla mümkündür.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>