Kalp Krizine Karşı Yürümek!!!

kalp krizi riskine karşı yürümek

Uzmanlara göre; orta tempolu düzenli yürüyüş, kalp krizi ve damar hastalıkları riskine karşı iyi geliyor, kolesterolü azaltıp, kolesterolün düzeyini artırıyor, kan basıncını düşürüyor.

Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olmak için haftada en az 3 gün, yarım saat süreyle yürüyüş yapılması gerekiyor. ”Egzersiz” tanımının, kişinin saatlerce spor salonlarında yorulması anlamına gelmediğini, orta tempoda yapılacak yürüyüşün bunun için yeterli olacaktır.

Şeker hastalığı gelişimi riskini de azaltan yürüyüş sırasında salgılanan mutluluk hormonları, insanın ruh halini de düzene sokmada yardımcı oluyor.

Yürüyüşün, kolesterol üzerinde de olumlu etkisi bulunduğu, iyi kolesterol dediğimiz bu madde, ne yazık ki genetik belirleniyor. Ancak, yine de yeme alışkanlıklarımızı düzene sokarsak, yürüyüşümüzü, sporumuzu çok iyi yaparsak, bu faydalı kolesterolü başta düşük bile olsa az da olsa yükseltme şansımız var. Bunun yanında kötü kolesterolü düşürme şansımız daha fazla ki bu da kalp krizi riskini azaltıyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>