Kalp Hastalıklarıyla Savaşmak İçin…

Gündelik yaşamın getirdiği sorunlar ve düşük ekonomik durumun yarattığı sıkıntılar, birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Kalp hastalıkları da bunlardan biri… Her yıl kalp damar hastalıkları nedeniyle milyonlarca insan hayatını kaybediyor. En temel hayat organımız olan kalbi korumak için daha özenli yaşamalı, yaşam kalitemizi yükseltmeliyiz.

Şişmanlamaktan kaçınmalı, dengeli ve düzenli beslenerek öncelikle yapımıza uygun, normal kiloya ulaşmalı ve o kiloda kalmaya dikkat etmeliyiz. Özellikle bel çevresindeki kalınlık, kalp hastalıkları için risk oluşturuyor. Günümüzde hızla artan obeziteye mahkum olmamak için bir uzmandan yardım alabiliriz. Beslenme programımızda antioksidan özelliği yüksek olan, omega 3 içeren besinlere ağırlık vermeliyiz.

Kalp sağlığını olumsuz etkileyecek olan tansiyon sorununu da önlemek için tuz ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıyız.

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak durmalı, hayatımız için geç kalmadan bu alışkanlıklardan kurtulmalıyız. Karaciğerde rahatsızlığınız yoksa günde 2 kadeh şarap içmek iyi gelebilir. Hareketsiz bir yaşam yerine, çalışmak ve spor yapmak da hem beden hem de ruh sağlığımızı korumamıza destek olacaktır. Bunları neden söylüyoruz? Çünkü tüm bu uyarılar aslında ölüm nedenleri arasında birinci sıraya kadar çıkmış kalp hastalıklarını önlemede en önemli yardımcılarımız olacak.

Aslında bütün hastalıklardan korunmak yine kendi elimizde, o yüzden öncelikle kendi yaşamımıza değer vermeli ve hayata pozitif bakmalıyız. Uykunuzun kıymetini bilin ve düzenli uyumaya çalışın. Güne iyi başlayın ve gün içinde stresten uzak durun. Ruhsal olarak huzurlu insanların beden sağlığının daha iyi olduğunu görmek zor değil… Bu nedenle insanlarla ilişkilerimizden, yaptığımız işi sevmeye, aile içi huzura, ekonomik rahatlığa, yaşam standartlarımızın yüksek olmasına kadar birçok neden de kalp sağlığımız için etkilidir.

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>