Kadınların Saç Dökülme Nedenleri

kadınların saç dökülme sebepleri

Kadınların ve erkeklerin korkulu rüyası haline gelen saç dökülmeleri günümüzde  de giderek yaygınlaşmaktadır. Saç köklerinde meydana gelen tahribatlar saçların giderek incelmesine ve dökülmesine neden olur.

Saçların başlıca dökülme nedenlerinden olan birçok hormonal, metobolik ve besinsel etkilerinden kaynaklanan düzensizlik ortadan kalkmadığı müddetçe tam bir tedavi sağlanamayacaktır.

Saç dökülmesinin en önemli nedeni ise hiç şüpesiz dengesiz ve düzensiz beslenmedir.Beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca alkol ve sigara kullanımı da saç dökülmesine neden olan faktörlerdir. Çünkü sigara saçlarda yağlanmaya ve kırılmaya neden olmaktadır.

Fakat tüm bunların dışında bazı özel durumların etkisi ile saç normalden daha fazla dökülmeye başlar bu durumun en başında ise günümüzün hastalığı olan stres gelmektedir. Ve ani zayıflama, şok diyetler gibi günümüzde giderek yaygınlaşan uygulamalarda saç sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Saç dökülmesinden şikayetçi olanlar ne yapmalıdır?  Öncelikle bir  cilt hekimine gidilmelidir. Yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda bir tedavi uygulanabilir.
Ayrıca saç ve saç derisine zarar veren(sigara,bilinmedik kozmetik ürünler,aşırı saç yıkama)durumlardan kaçınılmalı.
Protein ağırlıklı besinlerle beslenmeye özen gösterirken .karbonhidratlı besinlerden uzak durulmalıdır.
Stresten uzak durulmalı . Alkol ve sigara alışkanlık haline gelmemelidir.
Jöle kullanmak saçları havasız bıraktığı için saçı döker bu yüzden jöle kullananların saçlarını günde bir kez olsun yıkamaları gerekir.
Saç derisinin kanlanmasını sağlayacak şekilde damarların akış yönüne doğru masaj yapılması da saç dökülmesine azaltıcı yönde bir etkidir.

Bugün ki yazımızda saç dökülme nedenlerini ve tedavi yöntemlerini ele aldık. Bence bu saydıklarımız nedenler arasında en önemli ve en dikkat edilmesi gereken şey strestir. Stresten uzak durun ve kendinizi sevin hayatın karmaşası ve sizi üzmesin ve germesin .Mutlu ve gür saçlı olmanız dileğiyle.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>