Kadınların Kabusu Selülit

Güzelliğine çok önem verdiğini söyleyen kadınlarda bile görülen selülit, zayıf ya da kilolu olması fark etmeden birçok kadının vücudunda görülebilen bir sorun… Çünkü kadının, erkekten farklı olarak doğal vücut yapısı selülite yatkındır.

Cilt yüzeyinde portakal kabuğu gibi görülen bu şekil bozukluğu, kalıtımsal nedenlerle ya da hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemler ile birlikte çevresel faktörler gibi başka birçok etkene de bağlıdır.

Özellikle son yıllarda yanlış beslenmenin en büyük göstergesi olan fast food alışkanlıkları ve hareketsiz kalan bedenlerde oluşan dolaşım bozukluğu nedeniyle selülit çok fazla görülmeye başladı.

Sellülit oluşumunu tetikleyen ve artmasına sebep olan faktörlere baktığımızda tabi ki yanlış beslenme başı çekiyor. Alkol tüketimi, kalorisi yüksek yiyecekler, aşırı miktarda baharatlar, sıkıştırılmış salam, sucuk gibi gıdalar, tütün, çay ve kahve tüketimi, tuzlu yiyeceklere düşkünlük gibi nedenler selülit oluşumunda oldukça etkilidir. Buradan anlaşılacağı üzere beslenme alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesi, gerektiğinde diyet programlarının uygulanması, selülit probleminin oluşumuna engel olmak için en başta gelen tedbir durumundadır.

Spor yaparak vücut yapısını güçlendirmek ve vücutta dolaşım yetersizliğine neden olan dar elbiseler giymekten kaçınarak, selülite engel olmak için bir adım atabilirsiniz.

Günümüzde birçok nedenden ötürü etkilenen psikolojik durum ve dolayısıyla stresin artması, su tüketiminin vücudun ihtiyacından daha az düzeyde kalması gibi nedenler de selülit oluşumunda ön planda.

Düzensiz uyku ile beraberinde gelen rahatsızlıklar, karaciğer ve sindirim bozuklukları, doğum kontrol hapları, kalp hastalıklarının neden olduğu dolaşım bozuklukları gibi nedenler de selülitin dostu olarak, kadınların kabusu olan selülite yol açabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>