Kadınlarda Kısırlık ve Nedenleri

Diğer hastalıklardan bir farkı yok aslında, kısırlık da bir hastalık… Öncelikle bunu kabul etmek gerekir. Çocuk sahibi olmayı çok istediğiniz halde olmuyorsa, kendinizi ya da eşinizi suçlamayın, bunun bir sağlık problemi olduğunu kabul ederek tedavi yöntemlerini araştırın!

Yaşa bağlı olarak doğurganlığın azaldığı durumlar da söz konusudur. Kadının yaşının ilerlemesi de bir kısırlık sorunu oluşturabilir. Bu nedenle çok geç kalmadan evlenmek ve hamile kalmak için adımlar atmak, doğurganlığın en verimli olduğu dönemleri bilmek, çocuk sahibi olmanızı etkileyecektir. 30 yaş sonrası yumurta kalitesi ve sayısının azaldığını, 35 yaş sonrası ise kalitede ve sayıdaki azalmanın çok daha belirgin olduğunu belirtmeliyiz.

Strese dayalı etkenler de üreme sisteminde olumsuz etkiler yapabilir. Öncelikle çocuğunuzun olmadığından emin olun. Bir yıl boyunca denemenize rağmen gebe kalamadıysanız doktora başvurmanızda fayda var. Bu durumları yaşarken aile içi konularınıza başkalarını çok fazla dahil etmemeye çalışın. Eşinizle birlikte özel konularınız hakkında, karşılıklı oturup konuşmayı deneyin. Birçok toplumda, evliliklerin ilk 6 ayı içerisinde bebek haberi beklenir. Hatta bebek olmadığında, daha çok erkeğin ailesinden olan kadınlar, öncelikle kadında problem olduğunu düşünmeyi tercih ederler. Sosyal ve ekonomik koşullara göre değişiklik gösterebilecek bu durumlar da çiftleri öncelikle psikolojik olarak yıpratır. Bu nedenle kısırlık problemini, çeşitli tedaviler gerektiren bir hastalık olarak görmek en iyisidir.

Hem kadın hem de erkek üzerinde tetkikler yapılarak, gebeliğe engel durumun nedenleri tespit edilir. Kadında yapılan tetkikler; jinekolojik muayene, ultrasonografik inceleme, rahim ağzından alınan smear testi ve bazı kültürler ile hormon tahlilleri ve rahim filmidir.

Genelde adet ve yumurtlama fonksiyonlarında bozukluk görülen kadınlardaki sorunlar, farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bunlar; Endometriozisin rahim dışında oluşumu, tüplerin tıkalı veya kusurlu olması, alerjiye bağlı sorunlar, rahim ağzında gerçekleşen problem ve bozukluklar olabilir.

Kadınlarda tüplerin kapalı olup olmadığını tespit etmek için rahim filmi çekilir. Adet kanamasının 3. günü yapılacak hormon testi ile yumurtalıkların kapasitesi belirlenir.

Aşırı kilo olarak tanımlanan obezite durumu da kısırlığa neden olan faktörlerden biridir. Kısırlığın güçlü nedenlerinden biri olan sigara kullanımı, yumurtlamayı olumsuz etkiler.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>