Kadınlarda Kalp Krizi Neden Olur?

Son yıllarda ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında başı çeken kalp rahatsızlıkları, kadınlar için ciddi bir risk oluşturmaya başladı. Kadınlarda kalp krizine neden olabilecek faktörleri sizler için derledik.

Kolesterol ve trigliserid miktarının yüksek olmasına yol açan aşırı kilolar, kadınlarda kalp krizi riskinin ilk nedenleri arasında yer alıyor. Hareketsiz yaşam ve yeme alışkanlıkları nedeniyle oluşan kilo fazlalıklarından dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi ve tabi ki spor yaparak kurtulabilirsiniz. Hormonal nedenler ve başka hastalıklardan kaynaklanan kilo problemlerini, mutlaka konunun uzmanlarına danışarak, size özel hazırlanacak diyet programları ile aşabilirsiniz. Kilo verilip, yaşa ve boya uygun değerde bir kiloya ulaşarak ve yüksek kolesterol oranı düşürülerek, kalp krizi riski azaltılabilir.

Sigara da kadın sağlığının en büyük düşmanlarından biridir. Sigara, hemen her organa zarar vererek insan vücudunda birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, erkeklere oranla kadınlarda daha az görülen kalp krizi riskini, kalp damarlarının tıkanmasına neden olmasıyla maalesef artırmaktadır.

Menopoz dönemleri de kadınlar için kalp rahatsızlıklarının ortaya çıktığı ya da arttığı evreler olarak son dönemde sıklıkla görülmüştür. Ancak tıbbın ilerlemesi ve hormon ilaçları sayesinde kalp krizi riskinin, menopoz dönemlerinde azaltıldığı da sevindirici gelişmelerdir.

Kalp krizi geçirme olasılığı bakımından ön sıralarda yer alan kadınlar genellikle, birinci derece akrabalarında kalp rahatsızlığı olan kadınlardır. Bu risk grubundaki kadınların kalp damar rahatsızlıklarına karşı daha dikkatli olmaları, yaşam tarzlarına ve beslenme şekillerine özen göstermelidirler.

Karaciğerdeki LDL alıcılarının eksikliği olan bayanlar, diyabet, karaciğer, böbrek hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkları olanlar da kalp hastalıklarıyla karşılaşma riski taşımaktadır.

Günlük yaşam, iş hayatının, aile huzursuzlukları gibi birçok faktörün etkili olduğu stres ya da depresyon durumları, kalp krizi riskini tetikleyen unsurlardır. Stresten uzak yaşamaya çalışmak ve hayata gülümsemek, çağımızın hastalığına yakalanma riskini en aza indirecektir. İnsan vücudunun sağlıklı olması için öncelikle ruhsal ve psikolojik olarak rahatlamak gerektiğini unutmamalısınız. Öfke kontrolü de kalp hastalıklarına karşı önlem niteliğindedir.

Uyku düzensizliklerinin kalp krizi riskini artırdığını hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle iyi bir uyku, güne dinç başlamak ve dinlenmiş olmak da tüm hastalıklara karşı olduğu gibi kalp rahatsızlıklarına karşı da bağışıklık sisteminizi daha güçlü kılacaktır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>