Kadınlarda Adet Ağrısı

Kramp benzeri bir ağrı olan adet ağrısı,kanama öncesi yada kanama sırasında ortaya çıkar.

Genellikle 2 saat içinde şiddeti artan ağrı karnın aşağı kısmı ile kasıklarda hissedilir. Zaman zaman bel bölgesinde de hissedilen ağrı bacaklara doğru yayılabilir.

  Kadınlarda adet kanaması esnasında meydana gelen ağrı( dismenore) ikiye ayrılır:

         Genellikle buluğ çağında ortaya çıkarak yaşın ilerlemesiyle birlikte ve gebelik sonrası azalma eğilimi gösteren birincil adet ağrısı(primer dismenore).

         Genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen ve başka bir rahatsızlığında artırdığı ikincil adet ağrısı(sekonder dismenore).

Adet ağrısının yanı sıra bu dönemde baş ağrısı,bulantı,kusma, sık sık idrara çıkma veya kabızlık görülebilir.

Kanama öncesi ise görülen sinirlilik depresyon ve karında gerginlik gibi durumlarda kanama sırasında devamlılık gösterebilir.

Bu ağrılar kadınların iş ve okul yaşamında bazı problemlere yol açmakta aksaklıklar yaşanmasına neden olmaktadır. Tavsiye edilir ki her kadın mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına danışmalı. Bazen bu ağrılar olağan ağrılar değil başka bir hastalığın belirtisi de olabiliyor bu gibi durumlarda hekim kontrolünde olmak erken teşhis için oldukça önemlidir.

Eğer ki birincil adet ağrısı olarak belirlenirse ağrı, hastaya sadece bu dönemde kullanmak üzere ilaç verilecektir. Ancak bu ilaçları özellikle kanamadan 24-48 saat önce alınmaya başladığı ve devam eden bir iki gün içinde alındığı takdirde daha iyi sonuç verecektir. Bu ilaçlar etkili olmadığı takdir de doğum kontrol hapları %90 a yakın çözüm sağlamaktır.

 Kronik ağrılı adet görmede ise kesin çözüm rahmin ve yumurtalıkların alınmasıdır. Ancak bu durum altta yatan mevcut patolojiye göre davranılması gereken bir durumdur.

Kanamanın olduğu dönemde ilaçlı tedavinin yanı sıra yapılabiliyorsa yatak istirahatı yapılması,cenin pozisyonu ile uzanılması, karına ılık kompresler uygulanması, kafein içeren içeceklerin mümkün olduğunca az tüketilmesi, tuzdan uzak durulması,bolca lifli gıda tüketilmesi bu dönemin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>