Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Uzun Yaşıyor?

fft17_mf84420

Boston Üniversitesi’ nde yapılan araştırmaya göre kadınlar erkeklerden daha fazla yaşıyor. Öyle ki 100 yaşını geçen yaşlıların yüzde 85 ini kadınlar oluşturuyor. Peki kadınlar erkeklerden neden daha uzun yaşıyor? Bu sorunun yanıtı aşağıdaki sebeplerde gizli.

Kadınlarda kalp damar problemleri 75-80 yaşlarında görülürken erkeklerde bu sorunlara 50-60 yaşları arasında rastlanıyor. Bunun nedeninin ise kandaki demir oranı olduğu düşünülüyor. Erkeklerin bayanlara göre daha az kırmızı et tüketmesi gerekiyor. Çünkü kırmızı et kalp damar problemi yaratan besinlerin başında geliyor.

Kadınların daha uzun yaşamasının bir diğer sebebi ise depresyonu ve stresi erkeklerden daha kolay atlatabilmeleri. Strese giren kadınlar beyinlerini başka şeylerle meşgul edip (alışveriş, temizlik vs.) sorunlarını çok rahat unutabiliyor. Oysa erkekler stresi daha yoğun yaşayıp kafalarını dağıtamıyorlar. Yapılan araştırmalara göre intihara kalkışan erkekler kadınlara göre daha çabuk emellerine ulaşıp hayatlarını kaybediyor.

Erkeklerin sigara ve alkolü daha çok tüketmeleri de erken ölmelerine neden oluyor. Sigara ve alkol bünyeye oldukça zarar veriyor.

Erkeklik hormonlarından olan testesteron 20 li yaşlarda oldukça fazla salgılanıyor. Bu hormon erkeklerde silah ve bıçak kullanımı, emniyet kemeri takmadan araba kullanma, tehlikeli davranışlarda bulunma isteklerini tetikliyor. Böyle maceralara atılan erkekler malesef genç yaşta hayatlarını kaybedebiliyor.

Kadınlarda bulunan 2 X kromozomu da uzun yaşamaya yardımcı oluyor. Hastalıklardan 2. X in desteğiyle kurtulabiliyorlar. Erkekler bu şansa sahip değil. Çünkü erkeklerde 1 X ve 1 Y  kromozomu var.

Kadınların neden erkeklerden uzun yaşadığı Tom Perls adlı bilim adamı tarafından böyle açıklanmış. Genel olarak erkekleri daha erken öldüren tutkuları: kolesterol içeren gıdalar, aşırı stres ve sigara tüketimi…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>