Kadın ve Şiddet

 

Kadınların aile içi şiddet karşısında ki en büyük problemlerinden biri kabahati kendisinde aramalarıdır. Toplumsal baskı sonucu oluşan korkular sebebiyle yasal hakları kullanmaktan çekinmeleridir. Kadınların toplumda maruz kaldıkları cinsel ve maddi sömürü, ayrımcılık ve şiddete karşı kullanabileceği tüm olanakları değerlendirmesi gerekmektedir ve bu yollardan en önemlisi hukuktur. Her kadının en azından kendileri ve bulundukları durum ile ilgili yasaları ve haklarını bilmeleri ve haklarını savunmak için mücadele etmeleri bir zorunluluktur.
Bireylerin aile içi şiddete karşı haklarının savulması için 1998′ te  Ailenin Korunmasına Dair Yasa yürürlüğe girmiştir. Bu yasa şartları altında aile içi şiddete maruz kalmış kadınlar ne gibi yaptırımlarda bulunabilir?
Sürekli şiddete maruz kalan kadınların yapması gereken ilk şey polis yada jandarma karakoluna yada en yakın Cumhuriyet Savcılığına girerek eşiniz hakkında şikayet dilekçesi vermenizdir. Şikayetiniz sözlü de olabilir ama bu sefer tutanak tutulması gerekmektedir. Vücudunuzda darp izi varsa en yakın hastane, sağlık ocağı yada Adli Tıp’tan sağlık raporu da alın. Eğer bu süreçten eşinizin haberi olmamasını istiyorsanız kendi başınıza giderek doktor raporu alın ve saklayın. İleride olası suç duyurusu yada boşanma davasında kullanılmak üzere delil olacaktır.
Adli süreç içerisinde sizi caydırmaya çalışanlar da olacaktır yalnız şunu biliniz ki vazgeçmeniz tekrar şiddet ile sonuçlanacaktır.
Birçok hukuk barosunda Aile İçi fiziksel,cinsel ve maddi şiddete karşı hukuki yardım alabileceğiniz ve ücretsiz avukat talebinde bulunabileceğiniz merkezler vardır. Bu merkezlerin istediği (muhtarlıktan fakirlik belgesi gibi) belgelerle başvurduğunuz takdirde dava masrafları hariç ücretsiz hukuki yardım alabilmektesiniz. Ailenin Korunmasına Dair Yasa bağlamında hakimden
1. Eşinizin evden uzaklaştırılmasını
2. Şiddet uygulamamasını
3. İletişim araçları ile rahatsız etmemesini
4. Silahının (varsa) alınmasını
5. Alkol yada uyuşturucu madde almış vaziyette eve girmemesini
6. Psikolojik tedavi almasını ve bunun gibi mahkemenin uygun göreceği başka taleplerde de bulunabilirsiniz. Kararlar maksimum altı ay için geçerlidir ancak tekrar şiddete mağruz kaldığınız takdir de mahkemeden karar için tekrar  talepte başvurabilirisiniz. Kararlara uymayan eşlere 3 ila 6 ay arasında hapis cezası verilebilir.
Bu süreç sonunda tekrar şiddete maruz kalabileceğinizi düşünebilirsiniz fakat yaptırımların caydırıcı olma olasılığı yüksektir ve mücadele etmeniz, şiddete sessiz kalmamanız güçsüz, yalnız ve bilgisiz olmadığınız gösterir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>