Kadın Ve Çalışma Hayatı

Kadınların Çalışma Hayatı

Kadınların Çalışma Hayatı

Her gün gazete sayfalarında daha çok iş ilanlarında bayan arayan ilanları daha çok görmekteyiz. Bu da ister istemez bizim kadınların iş hayatlarının daha rahat olduğunu düşünmemizi sağlıyor bir nebze. Fakat işin aslı pek de öyle gözükmüyor: Çünkü kadınlarımız toplumumuz içinde de bu böyle- cins ayrımından dolayı hak ettiği yerlere gelememekteler. Örneğin yönetici pozisyonundaki kadınların bu pozisyondaki oranları %8 gibi bir oranda kalmış.

Ayrıca kadınlarımızın hakları pek korunmamakla beraber Akp hükümeti tarafından daha da kısıtlanmaya çalışılmakta. Doğumdan sonra 6 aydan 1 aya indirilmeye çalışılıyor örneğin yeni yasa tasarılarıyla… Ancak bu durumun kesinlikle düzeltilmeli, kadınlar haklarını almalıdır. Onlar toplumun filizlerini yeşerten anneler, çalışan işgücüne katkı sağlayan emekçilerdir…

Çalışan kadınlarımıza; en az 50 kadının çalıştığı yerlerin çevresinde çocuk kreşlerinin açılması, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nde ücretli izin almaları, kadınların çalışma ve sosyal hakları hakkındaki yasalar güncelleştirilmesi ve bunun gibi aklıma gelmeyen bir sürü imkan sağlanmalıdır.

Unutmayalım sosyal hayatta omuzlarına bir çok yük yüklenen kadınlarımızın yerine kendimizi koymazsak, geçmişten gelen sosyolojik hataları tekrarlamış ve de sürdürmüş oluruz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>