Kadın Sünneti ve Cinsellik

kadın sünneti

“Kadın sünneti” yani klitorisin (bızır) ‘in kesilmesi kadın cinsel sakatlanmalarının en yaygın yöntemleridir. Bu sünnet erkekteki penisin kesilmesi ile özdeş anlamdadır ve eş anlamlıdır. Erkek sünneti penisin üzerindeki koruyucu deriyi örten yapıyı keser ve penise zarar vermez. Kadın sünneti ise  en hafifi klitorisin bızırın  kesilmesi olup ,amaç bekareti korumaktır. Bu şekilde kadında ki cinsel istek azaltılır. Kadının cinsel organı tahrip edilerek,yapılan bu uygulama çok ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olurken ölüme de sebebiyet vermesi açısından da tehlikelidir.

Ülkemizde uygulanmayan bu yöntem ve geleneklerimizde yer almayan kadın sünneti Afrika ülkelerinde yaygındır.
BM (Birleşmiş Milletler) ‘nin yaptığı açıklamaya göre her sene Afrika ve Orta doğu ülkelerinde 3 milyon kadının sünnet ediliyor.

UNICEF’in yayınladığı raporda ise bu yöntemin dinle alakasının olmadığının tamamen geleneklere dayandığını açıkladı.Ayrıca kadın sünneti sanıldığından daha yaygın bir yöntem. Kadın sünnetinden ölen kadınların ise tespit edilemediği de eklendi ve bu şekilde de konunun önemine de vurgu yapıldı.

Peki kadın sünneti ne şekilde yapılmaktadır? Genelde ilkel ve geleneksel koşullara göre yapılır Bu şekilde kadının cinselliğini geç keşfederek bekaretini koruması planlanır. Bu uygulama ise çoğu ülkelerde yasaklanmıştır.

Kadın sünnetinin 3 farklı yöntemi vardır. tıp (1),tıp(2),tıp(3)

Tıp(1) :  Bu sünnete de klitorisin bızır kısmı veya tamamı çıkarılır.(sunna)

Tıp(2) : Bunda ise klitorisin tamamı ve labia minörünün tamamı veya bir kısmı çıkarılır.(eksizyon)

Tıp(3) :Klitorisin tamamı labia minörün tamamı ve labia majörün medikal kısımları çıkarılır.) Klitoris ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tümüyle kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin biraraya getirilerek yaranın tümüyle dikilmesi, sadece idrar ve aybaşı kanamasının akabileceği ve ancak küçük parmak genişliğinde olan bir açıklık bırakılması (infibulation).

Firavun sünneti adı verilen bu 3 uygulama bekaretin korumanın en garantili yöntemi olarak görülmektedir.

Peki kadın sünneti hangi yaş aralığında uygulanır:  Bu uygulama genelde henüz cinselliğini keşfetmemiş kızlar da uygulanır bu yaşlar ise 4-12 yaş arasındadır. Ve yılda 100-140 milyon kızın sünnet edildiği hunharca sünnet edildiği ortaya çıktı.

Kadının sünnetinde çıkan tıbbi komplikasyonlar: kanama,cerrahi travma,ağrıya ve acıya bağlı şok,anüsün zarar görmesi,enfeksiyon ve doku kaybı,hıv veya aıds virüslerine  yakalanma ve ölüm.

Bu komplikasyonlar hemen görülmese bile daha sonra çıkabilecek yan etkiler ise şöyledir:İdrar yapmada veya adet kanamasında zorluk ,cinsel isteğinin tamamen azalması veya yok olması,zor ve ağrılı doğum.

Uygulanan bu yöntemi şiddetle kınıyor ve bir an önce kaldırılmasını ümit ediyoruz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>