Kadın Sünneti Nedir?

Kadın Sünneti Nedir?

tıbbi gerekçeler ve zorunluluklar olmaksızın, Vajinanın bir kısmının ya da tümünün alınmasıdır. Kadınlar ve kız çocukları için uluslararası kabul görmüş çok ciddi bir insan hakları ihlalidir. Birleşmiş Milletler, Dünya Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılmaktadır.

125 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın sünnet edilmiş durumda

UNICEF’in en son yayınladığı (2013) raporuna göre dünyada 125 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın sünnet edilmiş durumda. 30 milyon kız çocuğu ise önümüzdeki on yılda sünnet edilme tehlikesiyle karşı karşıydı.
Afrika ve Ortadoğu’da hayli yaygın bir uygulama

Afrika ve Ortadoğu’da 29 ülkede yapılan araştırmaya göre sünnet edilen kadın sayısının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Mısır, Etiyopya, Nijerya, Sudan ve Kenya ile Burkina Faso. Somali’deki kadın ve kız çocuklarının ise yüzde 98’i sünnet edilmiş.
İngiltere’de 30 yıl önce yasaklandı

ABD’de kadın sünneti 1996 yılında yasaklandı. Buna rağmen kadın sünneti konusunda herhangi bir adli tatbikat yapılmadığı gibi, şu ana kadar bu suçu işleyen sadece bir kişiye dava açıldı.
İngiltere’de her yıl etnik azınlık gruplardan binlerce genç kız kadın sünnetine maruz kalıyor. Birçok Avrupa ülkesi gibi İngiltere’de de bu uygulama yaklaşık 30 yıl önce yasaklandı. Ancak bugüne kadar Kadın Sünneti Yasası uyarınca tek bir yargılama bile yapılmadı. İngiltere’de kadın sünnetinin hala birçok toplumda devam ettiği biliniyor.
Peki neden?

Toplumda kabul görme uygulamanın yapılmasında öne sürülen en yaygın gerekçe. Hijyen, daha iyi bir evlilik ihtimali, bekareti korumak, dini gereklilik ise diğer nedenler arasında. Uygulama çoğunlukla Müslümanlarda görülmekle birlikte diğer dinlerde de yapılıyor.
Son derece sız bir uygulama

Kadın sünnetleri bilinen hiçbir tıbbi yararı yok, üstelik ciddi sağlık sorunlarına sebep olmakta. Sünnetler çoğunlukla ilkel metodlarla, bazı yerlerde ise hastanelerde yapılmakta. Pek çok seferinde aletlerin tek kullanımlık olmaması AIDS ve sarılık gibi hastalıkların yayılmasına sebep oluyor. Kadınlar enfeksiyon kapabiliyor ve hatta idrar yolları ve yumurtalıkları iltihaplanıyor. Sünnetler esnasında kan kaybından ölen kadınlara da rastlanılıyor.
Psikolojik olarak da çok tahrip edici

Kadın sünnetinin fiziksel etkileri kadar psikolojik etkileri de var elbette. Böyle bir uygulamaya maruz bırakılan kadınlar, cezalandırıldıklarını ve ailelerinin ihanetine uğradıklarını düşünebiliyorlar. Nitekim zaten, kadını kontrol altına almak ve cinsel açıdan etkisiz hale getirmek için yapılan bu uygulama, tam olarak bir cezalandırma yöntemi. Hayatlarına çok büyük bir travma olarak kazınan bu olay sonrası kadınlarda, uykusuzluk, kendine güvensizlik, iştahsızlık veya aşırı yeme davranışı ile birlikte, sınırda kişilik bozukluğu ve ömür boyu süren panik ataklar görülebiliyor.
Artık Nijerya’da yasak!

Kadın sünnetinin en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Nijerya’da, kadın sünneti geçtiğimiz ay yasaklandı. Bu her ne kadar umut vaat edici bir hamle olsa da aktivistler engelleyeci mekanizmalar konulmadığı sürece yasal olmayan yollarla kadın sünnetinin devam edeceğini söylüyorlar.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>