İyi Uykunun Sırrı

İnsan sağlığı üzerindeki faydaları araştırmalarla kanıtlanan uyku, aynı zamanda hayatın her alanında başarıya ulaşmanın temel şartıdır.

Kaliteli uykunun sağlanabilmesi de bazı hususlara bağlıdır. Bu hususlara dikkat ettiğinizde iyi uyumak ve zinde uyanmak daha kolay olacaktır.

Yatağa gitmek için belli saatler belirleyin ve bu saatlerde uyumayı düzenli bir hale getirin. Sürekli değişen saatlerde uyumak, uyku düzenini olumsuz etkileyecektir. Sabahları erken kalkmayı alışkanlık haline getirdiğinizde, akşam yatacağınız saatleri de düzenleyebilirsiniz.

Uykunuz gelmediyse yatağa girmeyin. Yataktayken uykunuz kaçtığında ise kalkmayı deneyin, uyumak için kendinizi zorladığınızda uyumanız daha da zor olacaktır. Zorla uyumaya çalışmak çoğu kişide baş ağrısı da yapabilir. Gün içinde yorgun düşüp, uyuklamamak için geceleri az ama iyi uyumak ve dinlenmiş olarak güne zinde başlamak, fazla uyumaktan daha faydalıdır.

Aç yatmak, uykuyu olumsuz etkileyebileceği gibi yatmaya yakın saatlerde yemek de hazmı zorlaştıracağı için uyumanıza engel olacaktır. Akşam saatlerinde çok fazla sıvı tüketimi de gece kalkmanızı gerektirebileceği için uykunuzun kaçmasına sebep olacaktır. Akşam saatlerinde bir bardak süt ya da ayran içmek, hem metabolizmanız için faydalı olacak hem de uyumanızı kolaylaştıracaktır. Tabi ki kafeinli içeceklerin uykunuza darbe vuracağını da hatırlatalım. Küçük, masum bir hatırlatma yapalım! Kafein uyumak istemediğiniz zaman işinize yarayacaktır.

Akşam saatlerinde bedeni zorlamak, fazla hareket gerektiren işler ve ağır egzersizler yapmak, vücudun fazla yorulmasına sebep olacak, bu da vücudunuzun uykuya geçmesini zorlaştıracaktır. Bilinen bir yanlış var ki, o da çok yorulan iyi uyur düşüncesidir. Vücutta fazla yorgunluk, ağrılara ve kasılmalara sebep olacağı için iyi uykuya engel olacaktır.

Yattığımız yerin rahatlığı da uyku kalitesini etkileyecektir. Boyun ve bel kısmında rahat bir pozisyon oluşması önemlidir. Yatakta rahat hareket edebilmek, hafif sertlikte ve bel-boyun dengesini sağlayan, yatağa gömülmeden uyumanıza yardım edecek yatak seçmeye özen gösterin. Bu yataklar da gelişen teknolojiye uygun olarak ergonomik şekilde üretilmektedir.

İyi uyuduğumuzda ve dinlendiğimizde, yeniden doğmuş gibi daha güçlü ve dayanıklı olduğumuzu hissederiz. Bu şekilde bağışıklık sistemimiz de güçlenir.

Bazı alışkanlıklar da uyku kalitesini ve düzenini olumsuz etkiler. Bunların içinde en önemlisi uyku haplarıdır. Çünkü ilk dönemlerde uyumanızı kolaylaştıran bu haplar hem gereğinden fazla uyumanıza sebep olur hem de bir süre sonra bağımlılığa dönüşebilir. Bu durumda “hap almadan uyuyamam” gibi bir hisse kapılma riski de oluşabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>