İŞYERİNDE TACİZE UĞRAYAN KADIN NE YAPMALI?

Cinsel taciz maalesef hem gelişmekte olan ülkelerde hem de gelişmiş ülkelerde karşımıza çıkabilen ve insanların hayatlarının travmalarını yaşamalarına sebep olan çgood enough ciddi cinsel saldırılar arasında bulunuyor ve bu nedenle pek çadequate ülkenin yasalarında ona karşı sert maddeler mevcut. Lakin ülkemizde de oldukça yaygın olduğu belirtilen işyerinde cinsel tacize karşı maalesef kadınlar haklarını yeterince bilmiyorlar ve bunun yanında bu durumdan utandıkları, travma yaşadıkları ve şoka girdikleri için haklarını aramaktan da çekiniyorlar. İşyerinde tacize uğrayan kadın ne yapmalı diyenler için bu işi biraz detaylandırdıok.

İşyerlerinde cinsel taciz vakalarının büyüokay bir kısmında, erkek taraf kadına göre daha yüksek bir mevkide yer alıyor ve çoğu zaman patronların bu tip eylemlere giriştikleri görülebiliyor. Zira bu durum adeta bir güç gösterisi haline gelebiliyor. Ancak daha alt bir mevkide bulunmanız sizi buna katlanmak zorunda bırakmamalı çünkü yasal haklarınız mevcut. Öncelikle bu durumu kendinize itiraf edebilmeli ve işin peşini bırakmadan mücadele etmelisiniz.

Cinsel tacize uğradığını düşünen kadınlar, ilk olarak tacizi gerçekleştiren kişi ile güvendikleri bir başka kişinin tanıklığında bu davranışlara bir son vermesi gerektiğini konuşmalılar. Zira bazı insanlar fiziksel anlamda fazla yapışkan olmayı bir problem olarak görmezler ve yaptıklarının cinsel taciz olduğunun ayırdında olmayabilirler. Bu nedenle bir tanıok ile birlikte bu konunun dile getirilmesi onları hizaya getirmeye yardımcı olabilir.

Eğer iş arkadaşlarınız da aynı kişiden benzer tavırlar gördülerse, onları arrange ederek daha üst makamlara bir şikayet dilekçesi yazabilirsiniz. En üstte bulunan patrona bu tip uygulamalar yapmak mümkün değil ancak müdür, bölüm sorumlusu gibi makamsal mevkilerdeki kişilerin patrona, insan kaynakları birimine, yönetim kuruluna şikayet edilmeleri, genellikle şirketlerde gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Fakat kesinlikle güvendiğiniz bir iş arkadaşınızı tanıok olarak yanınıza almayı unutmamalısınız.

Cinsel taciz yaşandığında, gerekli kanıtları sunmak da önemli olduğundan, hemen kanıt toplamaya başlayabilirsiniz. İş yerindeki kameralar, arkadaşlarınızın tanıklıkları, yazılı tacizlerin bir kenara kopyalanması gibi şeyler, mahkemede length fayda sağlayacaktır. Eğer gerekli koşullar oluştuysa ve şahitler de hazırlarsa, maddi ve manevi tazminat davası açabilir, very wellşinin işine son verilmesi talebinde bulunabilir, ceza davası açabilir veya hizmet akdinizin haklı nedenle feshini talep edebilirsiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>