İşte En Moda Diyetler !

günümüzde en moda olan diyetler

Diyet, diyet, diyet!
Kadın ya da erkek çoğu her pazartesi yeni bir diyete başlarken, bir kısmı da bunu bir yaşam tarzına dönüştürdüğünü savunuyor…Ve tabii ki bunları kafalarına göre yapmıyorlar.

Doktor ve diyetisyenlerin dışında, özellikle son beş yılda satışları başını alıp giden diyet ve beslenme kitapları ilk sıradaki rehberleri.
Bu kitapların kimisini uzman diyetisyenler hazırlarken, kimisini bizzat doktorlar yazıyor. Bazı ünlüler de yaşadıkları deneyimleri anlatıyor.

Hal böyle olunca seçenek çoğalıyor. Özellikle yaza girerken zayıflamak isteyenlerin kafası, kitapçıya girince allak bullak oluyor.
Kitaplardaki yöntemlerin kimi “Yasaklara son” derken, kimi “Her şey aklınızda bitiyor” diyor.
Dukan Diyeti ise tüm eleştirilere rağmen uzun süredir birinci sıradaki yerini koruyor.
İşte aklı karışanlar için beslenme-diyet grubunda son bir yılın en çok satan 20 kitabı ve sırları…

BU YILIN EN ÇOK SATAN BESLENME-DİYET KİTAPLARI

1- Dukan Diyeti – Pierre Dukan
2- Karatay Diyeti – Canan Efendigil Karatay
3- Taş Devri Diyeti (Doğru Beslenmenin Başucu Kitabı) – Ahmet Aydın
4- Kadın, Yemek ve Tanrı – Geneen Roth
5- 7’den 70’e Taş Devri Diyeti (Hastalıklara Karşı Korunma Kalkanı) – Ahmet Aydın
6- İyi Yaşam Günlüğü 2011 – Dilara Koçak
7- Tek Şişman Beyniniz – Yasemin Soysal
8- Düz Bir Karın İnce Bir Bel – Liz Vaccariello
9- Acı Reçeteyle Tatlı Son – Mesut Yar
10- Naturel Zayıflama – Metin Özata
11- Çin Mucizesi – T. Colin Campbell
12- Gi Diyeti – Metin Özata
13- Kan Grubunuza Göre Diyet – Peter J. D’Adamo
14- Zayıflama Kursu – Marianne Williamson
15- Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri / Üç Beyazsız İlk Yemek Kitabı – Ülfet Aygen
16- Vücudunuzu 14 Günde Yenileyin – Jason Vale
17- Afiyetle Diyet – Dilara Koçak
18- Dikkat! Dikkat! Acil Kilo Veriyorum – Simge Çıtak
19 – Aç Olan Bedenin Değil Duyguların –
Nil Gün
20 – Mucizesiz Zayıflama – Selahattin Dönmez
(KAYNAK: D&R)

Tüm eleştirilere rağmen birinci

DUKAN DİYETİ – PIERRE DUKAN

Pegasus Yayınları’ndan çıkan Dukan Diyeti, çok iddialı: “5 milyon Fransız yanılıyor olamaz! Spor yapmadan; sınırsız et, tavuk ve balık yiyerek; strese girmeden kilo vereceksiniz!” Okuyucular bu iddiayı haklı bulmuş olacak ki kitap, uzun süredir kendi alanındaki listelerde birinci. Dukan Diyeti, hayalleri süsleyen cinsten. Spor ve stres yok, bolca et var. Diyet yapan bir kişi daha ne ister ki… Fakat Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan’ın bu önerisine karşıt görüşler de var. Bazı uzmanlar, sağlıksız olduğunu, hızlıca verilen kiloların yağ değil, kas ve su kaybından ortaya çıktığını savundu. Diyetin kabızlık, halsizlik, vitamin eksikliği, küçük böbrek hasarları gibi yan etkilerinin olacağı da söylendi. Peki, tüm bu karşıt açıklamalara rağmen kitabın hâlâ birinci sırada olmasının sırrı ne? Dukan’ın egzersiz yapmadan sınırsız et, tavuk ve balık yenerek kilo verileceğini savunduğu diyetinin amacı insanları strese sokmamak. İlk hedefi yağ hücrelerinin bir an önce yok edilmesi. Sınırsız protein tüketip aç kalmadığınız ve az miktarda yağ kullandığınız için vücut, mevcut yağ depolarını harcamaya başlıyor. Yani Dukan Diyeti işe, önce insanların yeme alışkanlığını değiştiriyor. Bunun için ilk 10 gün sadece balık, yağsız et, tavuk, yumurta, yoğurt, süt, peynir tüketiliyor.

Nasıl zayıflayacağınıza siz karar verin

Yasaklarla arası hoş olmayanlara

KARATAY DİYETİ – CANAN EFENDİGİL KARATAY

Prof. Dr. Karatay’ın ‘Karatay Diyeti’ kitabı listenin ikinci sırasında. Bunun en önemli sebebi hem Karatay’ın bilim insanı olması, hem de formülünün ‘klişelere son’ demesi. Kendisi de söylüyor: “Bu kitap, klasik bir diyet kitabı değil…” Her zaman duyduğumuz kibrit kutusu, iki yemek kaşığı gibi anlamsız ölçülere yer yok. Özellikle de yurtdışından Türkçeye çevrilen yöntemlerin Türklerin yaşama biçimine uygun olmadığını vurguluyor. Akdeniz ikliminde yetişen gıdaları öneriyor. Karatay Diyeti ile önce vücudun kilo alması, yani yağların birikmesi önleniyor. Sonra bir durağanlık devresi var. Birikmiş yağlar yıkılarak kalıcı kilo veriliyor. Bu diyeti uygulamaya başladıktan sonra yedikleriniz sizi acıktırmıyorsa işte bu, iyileşmenin ilk belirtisi. Daha sonra ortalama altı aya kadar sonuç alınabiliyor.

HER ŞEY ESKİSİ GİBİ DOĞAL OLMALI DİYENLER

TAŞ DEVRİ DİYETİ – AHMET AYDIN

Prof. Dr. Ahmet Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı başkanlığı da yaptı. Taş Devri Diyeti’nde 30 yılı aşkın tecrübesiyle ‘hayvansal yağlar kolesterol yapar mı’, ‘ev yoğurdu ve probiyotikler’, ‘soya ürünleri sağlıklı mı?’ gibi konulardan bahsediyor: “Özellikle son 50-100 yılda, işlenmiş ve katkılı gıdalar, margarin gibi kimyasal yolla katılaştırılmış, ayçiçeği, mısır gibi sıcak preslenmiş sıvı yağlar aşırı kullanıldı. Gen yapımız doğal olmayan yiyeceklerin tümüyle başa çıkacak yeteneğe sahip değil. Bu uyumsuzluk çok sayıda kronik hastalığa neden oluyor. Bu hastalıklardan korunmak için mümkün olduğunca Taş Devri’ndeki gibi beslenmeliyiz.”
Peki bu ne demek? Tuz, şeker ve un kullanılmamalı. Çiğ yiyeceklerin tüm diyetin en az yüzde 60’ını oluşturması gerek. Kırmızı et kullanımı fazlasıyla serbest. Üzüm çekirdeği, çilek, yabanmersini, kızılcık gibi çok yüksek antioksidan etkiye sahip meyveler bolca tüketilmeli.

7’DEN 70’E TAŞ DEVRİ DİYETİ – AHMET AYDIN

Listenin üçüncü sırasında olduğu gibi beşinci sırasında da yine Prof. Dr. Ahmet Aydın var. Bu kez 7’den 70’e Taş Devri kitabıyla karşımızda. Bir öncekinin yeni konu başlıklarıyla genişletilmiş hali. Kitapta Türk halkının en çok mustarip olduğu hastalıklara tek tek değiniliyor, reklamlarla pompalanan birçok yararsız hatta zararlı yiyecek mercek altına alınıyor. “Hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde besin unsurlarını kullandığım Taş Devri Diyeti kitabımın gördüğü büyük ilgi artık ‘statükocu tıp masalları’ yerine, gerçekleri duymak istediğimizin ispatı. Ne de olsa Taş Devri Diyeti’ni tabiat ana yazmış, diyet diktatörleri değil!” diyor Ahmet Aydın.

ÜÇ BEYAZSIZ İLK YEMEK KİTABI – ÜLFET AYGEN

‘Beyaz Unsuz, Şekersiz Hamur İşleri / Üç Beyazsız İlk Yemek Kitabı’ aslında bir diyet değil, yemek kitabı. Ancak önerdiği şeyler diyet yapanlar ve sağlıklı beslenmek isteyenler için 2006’dan bu yana bir fenomen. Yayımcısı Hayykitap, her yıl tekrar tekrar yeni baskısını yapıyor. Kitabın sırrı, üç beyaz olmadan alıştığınız lezzetleri yakalamanızı sağlaması. Ekmek, ev mayası, börek, kiş, kek, poğaça, simit, kurabiye gibi hamur işlerinin tümü, tam buğday unu, pekmez, bal, deniz tuzu gibi çok daha şifalı malzemelerle hazırlanıyor.

Acı reçeteyle tatlı son

MESUT YAR DENEDİ OLDU

Haber programlarının ünlü yüzü Mesut Yar, bu sene karşımıza bildiğimiz halinden 40 kilo zayıf çıktı. İşin sırrınıysa şöyle anlatıyor: “Antakya’da devasa bir masada ben beyaz peynir ve domatesle idare ederken, karşımdakiler tıka basa yiyordu. Ve hepsi çok zayıftı. Kilonuzu nasıl koruyorsunuz, dedim. ‘Ete limon sıkıp Antakya biberi yiyoruz’ dediler. Yeşil ve sulu bir biber. Acıyı çok severim ama ısırdığım anda acıdan ölüyordum. İlk üç gün büyük acılar çektim. Sonra alıştım, 12 kilo daha verdim. Bu biber, spor yapıyormuş gibi metabolizmayı hareketlendiriyor.”
Mesut Yar diyet ve biberin yanı sıra spor da yaptı. Ama özel bir formül olan ‘Yak Sistemi’yle. Koşu bandında 5.4 hızla iki dakika yürünüyor.
İkinci dakikada hızı 10.8’e çıkarıp 30 saniye koşuluyor. Bunu sekiz kere tekrarlamak şart. Bu yöntem, ilkel insanların av olmamak için tehlike anında hemen koşma başlamasına benzetiliyor. Mesut Yar, yaşadıklarını Dharma Yayınları’ndan çıkan ‘Acı Reçeteyle Tatlı Son’ adlı kitapta anlattı. Çok satanlarda dokuzuncu sırayı kaptı.

MODASI GEÇENLER

MONTIGNAC DİYETİ: 90’ların en meşhur zayıflama diyetlerinden biri. Fransız beslenme ve ilaç uzmanı Michel Montignac tarafından kitaba dönüştürüldü. Felsefesi, besinleri ayırma üzerine. Yani aynı öğünde protein ve karbonhidrat, bir araya gelemiyor. Nükhet Duru, 90’larda adı bu diyetle anılan biri olmuştu.
SKINNY BITCH: Birkaç yıl önce ünlü futbolcu David Beckham’ın eşi, eski Spice Girls üyesi Victoria Beckham’ın Los Angeles’ta bir kitapçıda ‘Skinny Bitch’i alırken görüntülenmesi kitabın kaderini değiştirdi. Bundan sonra kitap, amazon.com’da, 77 bin 939’uncu sıradan 209’unculuğa yükseldi. Kısa zamanda 250 bin adet daha basılan kitap ‘Çar çöp yemeyi bırakıp, harika görünmek isteyen akıllı kızların bayılacağı bir rehber’ sloganıyla raflardaki yerini çoğalttı. Kitap, eski bir model olan Kim Barnouin ve eskiden Ford Model Ajansı sahibi olan Rory Freedman tarafından yazılmış. Hızla kilo verdirmeyi vaad eden diyetin felsefesi, vejetaryen beslenme üzerine. Kadınlara tam tahıl ürünlerini, sebze ve meyve yemelerini öğütlerken; işlenmiş besinleri, yumurtayı, et ve balığı yasaklıyor.

ACELESİ OLANLARA

DÜZ BİR KARIN İNCE BİR BEL – LIZ VACCARIELLO

Vaccariello kitabında “4 günde karın şişkinliğine son” diyor. Genel bir diyet programı değil, sadece göbek ve beldeki yağları yok etmeye yarıyor. Diyet, iki kısımdan oluşuyor: Dört Günlük Şişkinlik Giderici Program ve Dört Haftalık Beslenme Planı. Süreç 32 gün. Sürekli egzersiz yapmanıza da gerek yok. Bunu uygulayan 46 yaşındaki Nicholle Michy örnek veriliyor. 32 günde 6 kilo vermiş.

DİKKAT! DİKKAT! ACİL KİLO VERİYORUM – SİMGE ÇITAK

Diyetisyen Çıtak, hastası Ece üzerinden kilo verdirme sistemini anlatıyor. ‘Dikkat! Dikkat! Acil Kilo Veriyorum’ kitabında, yeni evlenen ve eşiyle birlikte yavaş yavaş sürekli kilo almaya başlayan Ece’nin 10 seansta nasıl 10 kilo verdiği anlatılıyor.

VÜCUDUNUZU 14 GÜNDE YENİLEYİN JASON VALE

Detoks uzmanı Vale’in kitabı kilo vermek için acele edenler için ideal. Yalnız bu diyet biraz sıkı. Beyaz un, buğday ve maya içeren gıdalar iki hafta yasak. En güzel yanı midenizi dolu hissedene kadar yiyebilmeniz. Tek şart, iyi çiğnemek ve günde 45-60 dakika spor.

KİLO MESELESİ KAFANIZDA DİYENLER

KADIN, YEMEK VE TANRI

GENEEN ROTH

‘Kadın, Yemek ve Tanrı’, beslenme-diyet grubunda son bir yılın çok satanlarında dördüncü sırada. ABD’nin popüler isimlerinden Roth’un yazdığı kitap aslında tam olarak diyet üzerine değil. Aklınızı nasıl kontrol edeceğinizin, sırlarını veriyor. Bir nevi bağımlılıklardan kurtulma kitabı da diyebiliriz.

TEK ŞİŞMAN BEYNİNİZ
YASEMİN SOYSAL

Sporcu ve NLP eğitmeni Yasemin Soysal, yüksek lisans tezinde zihnin beden üzerindeki etkilerini araştırdı. Geliştirdiği yöntemi kilo problemi yaşayan bin kişide deneyip iyi sonuç aldı. Düşünce kontrolüyle zayıflama programı en az bir aylık (8 ders) eğitimi içeriyor. Bu süreçte zihindeki alışkanlıkların kırılması sağlanıyor.

ZAYIFLAMA KURSU
MARIANNE WILLIAMSON

Amerikalı Williamson, yazar, konuşmacı ve The Peace Alliance’ın kurucusu. O da kilo vermek için düşünce yapısının değiştirilmesine inanıyor: “Çabuk değil, bütün olarak kilo vermeniz çok daha önemli. Vücudunuzdan giden ama ruhunuzdan gitmeyen ağırlık, sadece bir süre için dışa doğru gidiyor ve döneceği kesin.”

AÇ OLAN BEDENİN DEĞİL DUYGULARIN – NİL GÜN

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Bölümü mezunu Nil Gün, ABD’de alternatif sağlık, insan potansiyeli ve hümanistik psikoloji eğitimi gördü. Kitabında, midesel değil, duygusal açlık üzerine yoğunlaşıyor. 10 duygusal durum anlatıyor ve okuyucudan hangisinin kendi duygusal açlığını tetiklediğini keşfetmesini öneriyor.

HAYYKİTAP GENEL YAYIN YÖNETMENİ TEVFİK RAUF BAYSAL

Halkın sağlığıyla oynayanları rahatsız etmeye devam edeceğiz

– Yayınladığınız Karatay Diyeti, Taş Devri Diyeti, 7’den 70’e Taş Devri Diyeti çok satanlarda ilk beşte. Bu kitapların sırrı ne?
– İlginin temel nedeni geleneksel beslenme biçiminin savunuyor olmaları. Herkesin yaşadığı kültüre göre beslenme alışkanlığı var. Bu kitapların ortak dili, ithal edilmeyen beslenme biçimleri önermeleri. Alanlarında duayen olan yazarlarımız, özellikle son 20-30 yılda hızla değişen ve fast food beslenme denilen ne olduğu belirsiz beslenme alışkanlığına şiddetle karşı çıkıyor bu üç kitapta.
– Bu tür kitaplar Türkiye’de ne zaman popüler olmaya başladı?
– Obezite ve şişmanlık sorununun bir sorunsala dönüşmesiyle yanlış uygulanan ve sunulan diyet kitapları, başka toplumların beslenme alışkanlıklarının Türkiye’de de yaygınlaşması ve buna bağlı yetişen sağlıksız bir nesil…
– Neden bu kadar ilgi var?
– Bunun birçok sebebi olabilir. Artık gıda anlamında o kadar kirlendik, hakiki gıdadan o kadar uzaklaştık ki, en umursamaz insan bile yapay yiyeceklerin sağlığını ve hatta ruhsal yapısını bozmaya başladığını idrak etti. Bir yandan tarım ilaçları, hibrit tohumlar, GDO’lu tarım ürünleri, kimyasal katkı maddeleri korkunç boyutlarda kullanılıyor ama bir yandan da köy pazarlarında ekşi mayalı ekmek, şirden mayalı peynir, hapsedilmemiş, işkence görmemiş tavuğun yumurtasını arayan ve bunu talep edenler çoğalıyor. Bunlar ümit verici gelişmeler. Uyanıyoruz yani artık! Biz kitaplarımızda modern hayatın kimilerinin fark ettiği, kimilerinin hiç umursamadığı tuzaklarını deşifre ediyoruz. Bundan sonra da halkın sağlığıyla oynayanları rahatsız etmeye devam edeceğiz.
– ‘Naturel Zayıflama’ ve ‘Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur’ kitaplarınız da en çok satan 20 listesinde.
– ‘Naturel Zayıflama’yı, hormonlar konusunda en yetkin isimlerden Prof. Dr. Metin Özata yazdı. Bu kitabımız da sağlıklı yaşamak için alışkanlıklarımızı yeniden biçimlendirmeyi tarif ediyor. ‘Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri’ bir kült kitap haline geldi. İlk yayınlandığı 2006’dan beri yeni baskılarını yayınlıyoruz. Aslında bildiğimiz börekleri, çörekleri, kekleri detay vererek yapmayı öğreten bir tarif kitabı ama sadece organik malzemeyle hazırlanıyor tarifler. Yazar pek çok okurunu doğal beslenme kavramıyla tanıştırdı. Bir yandan da yaşayan bir kitap. Yeni baskılarına güncel konular, yeni tarifler, organik malzeme satan yeni adresler ekleniyor. (Hürriyet)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>