İştah Kesen Yiyecekler

healthy-diet

Diyet yapmanın en kötü yanı aç kalma korkusudur. Sıkı bir rejime girmeden zayıflamak için öncelikle iştah kesen gıdaları bilmek gerekir.

Krom: Vücuttaki insülini dengede tutar. Brokoli, fındık ve ceviz gibi kabuklu yemişler, tahıllarda bol miktarda bulunur.

Ananas: Ananasta protein sindirici enzimler bulunur. Bromelain adlı enzim sindirimi kolaylaştırır, vücudun su tutmasını azaltır, kal inceltici özelliği vardır. Ancak bromelainin kan inceltici ilaçlarla beraber kullanılması asla önerilmez. Alerjik reaksiyona neden olabilir.

Fruktoz: Çilek ve balda bulunan fruktoz yemeklerden sonra tatlı yeme isteğinizi engeller. Fruktozun kan şekerine etkisi yoktur.

Triptofan: Vücuttaki serotoninin hücrelere taşınmasında görev alır. Serotonin ise iştah keser. Özellikle muz, peynir ve yulafta bulunur.

yas01

Armut: Kahvaltıda yulafla karıştırılıp yenilen armut açlık hissini azaltır.

Kuru erik: Kan şekerinin düşmesini engelleyerek iştah keser. Ancak fazla yendiğinde içindeki kalori nedeniyle ters etki yaratabilir.

Bezelye: İçindeki albumin sayesinde tok tutan bir besindir.

Karnıbahar ve brokoli: İkisini bir haşlayıp yoğurtla karıştırıldığında içerisindeki lifler sayesinde oldukça tok tutan bir yiyecek haline gelir.

Salatalık: Salatalığı ince ince doğrayıp dereotu ile beraber tüketmek iştah keser. Ayrıca salatalık kalorisi çok düşük bir sebze olduğundan kilo yapmaz.

Kırmızı elma:  ince dilimler halinde kesilip 1 çay kaşığı ceviz ve yarım çay kaşığı balla karıştırılıp yenildiğinde hem doyurucu olur hem de bağırsakları çalıştırır.

Maydanoz: Bir demet maydanoz blendırdan geçirilip sebze suyuyla karıştırılır ve üzerine acı sos ilave edilip içilir.  Bu sayede yağ yakımı kolaylaşır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>