Isırgan Otu Saç Bakımı

Isırgan Otu Saç Bakımı

Isırgan otunun sağlığımız üzerinde önemli etkileri var. Ancak güzelliğimize katkısı için bu bitkinin kürlerinden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz?

Bu bitki A, B ve C grubu vitaminleri ve provitamin açısından oldukça zengindir. İçerdiği klorofil, vitaminler ve demir nedeniyle, yiyecek veya içecek olarak kansızlığa karşı kullanılan ısırgan otunun, aşırı üşütmelerde solunum yollarını açıcı etkisi vardır.

Uzmanlar, aynı zamanda kan şekerini de düşüren bitkinin, taze yapraklarının 14 gün süreyle yenilmesi durumunda zayıflamaya yardımcı olduğunu söylüyorlar. Elbette her bitki gibi doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.

Cilt bakımı ve deri temizliğinde de kullanılan ısırgan otu kökleri kaynatılarak içilirse, saç dökülmesini, saçın kepeklenmesini ve yağlanmasını önlüyor.

Bir çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağının üzerine bir su bardağı kaynar su konulduktan sonra karıştırılarak çay olarak içebilirsiniz.

Saçlara olan faydası için:

– 4-5 avuç dolusu taze veya kurumuş ısırgan otu

– 5 litre soğuk suya koyun ve yavaş ateşte kaynama noktasına kadar ısıtın.

– 5 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra, suyla saçlarınızı yıkayın.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>