İŞ YERİNDE İLK GÜN

Yeni bir iş buldunuz veya iş dünyasına fowlüz yeni advertım attınız hiç farketmez. İş yerinde ilk gün hem deneyimli hem de deneyimsiz olan kişiler için gerçek bir mücadele haline gelebiliyor ve bu günü herhangi bir sakatlıok olmadan atlatmak da önem kazanıyor. Dolayısıyla ilk gününde iş yerinde nasıl davranması, ne yapması gerektiği konusunda biraz tereddütlü olanlara yönelik hazırladığımız bu makalemize hemen başlayalım.

İlk iş gününüzde insanlar üzerinde uyandırdığınız etki, geri kalan iş günlerinizde de onların length bakış açısını etkileyecektir. Dolayısıyla işe geldiğiniz zaman pozitif bir duygu içerisinde olmalı, tanıştığınız kişiler üzerinde etkili bir izlenim bırakmalısınız. Heyecansız, bezgin ve negatif duygular içerisindeymişsiniz gibi davranmak hep böyle olduğunuz algısına sebep olacaktır.

İlk iş gününde sektörünüze uygun bir giyim kuşama sahip olmak da elbette elzem. İş görüşmesine gittiğiniz zaman insanların nasıl giyindiklerine göz ucuyla bir bakış atarsanız, sizin de nasıl giyinmeniz gerektiği ortaya çıkacaktır. Pek çok kişi maalesef bu dikkati vermediği için iş yerine ya olmaması gerektiği kadar ciddiyetsiz ya da fazla ciddi bir şekilde gidiyor. Halbuki iş yerini gözlemlemeniz için en uygun fırsatlardan birisi iş görüşmesi.

İnsanların isimlerini hızlı bir şekilde öğrenmek, bunun yanında işe dair sormak istediğiniz soruları onlara isimleri ile hitap ederek sormak, size bir hayli sempati olmasını sağlayacaktır. Çünkü insanlar, onları kolayca öğrendiğinizi fark ettikleri zaman ne kadar dikkatli ve özenli olduğunuzu düşüneceklerdir ve bu da iyi bir iş performansınız olduğu algısını doğuracaktır.

Herhangi bir iş yerinde patlamaya hazır en büyük bomba dedikodulardır. Her iş yerinde dedikodular ortalıkta dolanır ancak acemilerin yaptığı en büyük hata da bu dedikoduların içerisine girmektir. Tabiri caizse kaşarlanmış olan eski çalışanlar, dedikoduların kontrolüne sahiptirler ve bazen patronun kulağına gitmesi için onları özellikle bile yayabilirler. Fakat yeni çalışanlar bu dedikodu ağının potansiyel tehlikelerini bilmezler ve bir anda kendilerini dedikodu içerisinde bulabilirler. Bunu kesinlikle yapmayın.

Nezaket, karşınızdaki kişilerin deneyimlerinden bir şeyler öğrenmek için onları dinlemek ve patronla çekinmeden konuşmak, iş yerinde başarının anahtarı olacaktır. Unutmayın ki siz yeni bir çalışansınız ve etrafınız her şeyi öğrenebileceğiniz bilgi depoları ile dolu!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>