İş Hayatında Zamanı Doğru Kullanma

Zamanı doğru kullanarak iş yaşamınızı kaliteli ve verimli bir hale getirebilirsiniz. Böylece işinizdeki sıkıcı ve zor günleri de kolaylıkla geçirebilirsiniz.

Hem iş yaşamında hem de sosyal yaşantı ve özel hayatta planlı hareket ederek, zamanı en iyi şekilde değerlendirmek mümkündür. Yapmak istediklerinizle ilgili strese girmeden, planlı bir şekilde zamanı kontrol ederek, işlerin süresini de azaltabilir ve başarılı bir iş yaşamına sahip olabilirsiniz.

İş hayatında zamanı doğru kullanmak için öncelikle iş yaşamınızdaki ihtiyaçları ve beklentileri belirlemeli, sorumluluk aldığınız konuları doğru saptamalısınız.

İş hayatında planlı hareket etmek ve yıllık bir çalışma programı hazırlamak istiyorsanız, yılın hangi döneminde ne yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Bu işlerle ilgili uğraşlarınız için planı detaylandırabilirsiniz. Böylece hazırlıklarınızı da önceden bu plana göre yapmış olursunuz.

Yıl içinde haftalık ya da aylık programlar yaparak, boş vakitlerinizi nasıl değerlendireceğinizi de belirleyebilirsiniz. Böylece iş hayatının koşturmacası arasında kendinizi de unutmamış olursunuz.

Günlük planlarınıza, önem ve öncelik sırasına göre gün boyu yapacağınız işleri ekleyerek zaman yönetiminizi gerçekleştirebilir, hazırlıklarınızı buna göre tamamlayabilirsiniz.

Bir işte başarı için öncelikle yüksek motivasyon olmalıdır. Severek ve isteyerek yapılan işlerde yararlı sonuçlar almak kaçınılmazdır. İş ortamınızı da dış faktörlerden olabildiğince uzak tutarak, sessizliği ya da temizliği sağlayarak rahat çalışabileceğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde işinize daha kolay yoğunlaşabilirsiniz.

İş saatlerini verimli değerlendirmek için mola vereceğiniz anları önceden belirleyerek bu saatlere uymanız gerekir. Bu sayede başka şeylerle uğraşmanız, işin başından sürekli olarak kalkmanız da gerekmeyecek ve daha verimli çalışacaksınız.

İş ortamında birden fazla kişi ile birlikte yapılan ortak görevler varsa, burada görev paylaşımı yapılarak herkesin üzerine düşen görevi tam olarak yapması sağlanmalıdır. Bu da işin zamanında bitirilmesi için önemli olacaktır.

İş yaşamında, kişilere önemli anlar, yapılacak işler hakkında bilgi, görüşülecek kişilerin ya da kuruluşların kim olduğu gibi birçok konuda not almalarını sağlayan en önemli unsur, ajandadır. Tarih ve saat konusunda da zamanı en doğru şekilde kullanmak, gün içerisindeki programları doğru yapmak için bulunduğunuz yıla ait bir ajanda kullanmalı ve düzenli olarak notlar almalısınız. Yazılı kayıtlar zaman yönetiminde, işlerinizi kolaylıkla yapabilmenizde ve önemli anları hatırlamanızda yardımcı olacaktır.

Tüm bunları uygulayarak, iş yaşamında zamanı doğru kullanabilir ve sevdiklerinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>