İş Hayatında Giyimde Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Hayatında Giyinme

İş Hayatında Giyinme

Aşağıdaki kuralları çok katı bulabilirsiniz. “Bunlar kişiliğimi yansıtmama engel” diye de düşünebilirsiniz. Ancak iş hayatında olumlu ve kalıcı bir izlenim yaratmak için kıyafetiniz sizin en büyük silahlarınızdan biridir. Beklentilere uygun bir görüntü çizmiyorsanız itibar kaybedebilir, size duyulan güveni sarsabilirsinizJ! Parmak arası terlikler çok şık ve çok rahat olsalar da; ofis için hiç uygun değiller.

1. Spor  kıyafetleri: Eşofmanlar ve spor ayakkabılarınızın da giyileceği yerler vardır, ama bu sektörlerde çalışmadığınız sürece iş hayatında bu kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

2. Gece kıyafetleri: iş sonrası gece dışarı çıkma partiye katılma planınız olsa bile pırıltılarla, dekoltelerle, frapan kıyafetlerle gündüz işe gidilmemelidir.

3. Dekolteler: Ciddiye alınmak istiyorsanız; göğüs dekoltenizi sergilemekten uzak durmalısınız. Bir erkeğe ciddi bir konuyu anlatırken gözlerinin nerelerde gezindiğinden rahatsız olduğunuz bir an mutlaka olmuştur. O zaman dekoltenizi kontrol altında tutmakta fayda var.

4. Beli açık bluzlar: işyerinde belinizi ve göbeğinizi sergilemeniz gekmiyor öyle değil mi? Dikkati çekmek istediğiniz nokta dekolte olmadığı gibi göbeğiniz de olmamalı. Biraz daha yukarı, yüzünüze dikkat çekmeye ne dersiniz?

5. Düşük belli pantolonlar: Aşırı alçak kesimler hareketlerinizi kısıtlayacak ve farkında olmadığınız anlarda istenmeyen bölgelere dikkat çekecektir. Görüntünün   profesyonellikten çok uzaklaşacağı kesin.

6.Çok mini: İtibar ve güven için teninizi cömertçe sergilemeyin. Mini eteklerinizi iş dışı aktivitelerde giymek bir profesyonel için akıllı bir seçim olacaktır.

7. Parmak arası terlik: Sahil güvenlikte ya da plajdaki lokantalarda çalışmadığınız sürece

8. Bantlı sandaletler: Çıplak bacaklar ve yüksek topuklu bantlı ayakkabılar! Profesyonellik mi? İşyerinde ciddiyetten ziyade parti ve eğlenceyi çağrıştırıyorlar…

9. Yazılı üstler: Üzerinde müzik ve spor dünyasından ünlülerinin fotoğrafları ya da yazıları bulunan tişörtler çalışma ortamına ne kadar uygun olabilir ki?

10. Piercing ve dövme: Firmalar ağırlığı olan, kendilerini temsil ettiğine inandıkları kişilerle çalışmayı tercih eder. Çok sevdiğiniz dövme ya da piercing’inizle iş bulmanız zor olabilir. Görünen yerlerinize yaptıracağınız dövme veya piercing, o işyerindeki ömrünüzü kısaltacaktır.

İş yerinde giyilen kıyafetlerde naturel renkler tercih edebilir ve her seferinde ufak değişiklerle kıyafete değişik bir hava katılabilir. İş görüşmelerinde özellikler iyi bir izlenim yaratmak için kıyafetimize daha fazla özen göstermeliyiz. Ayrıntıda gizli olan şıklığı ve sahip olduğumuz özgüveni yapacağımız konuşmadan önce kıyafetimiz gösterecektir, unutmayın ki ilk izlenim her zaman çok önemlidir.

Ceket iş hayatında otoriteyi simgeler. Ceketin yanı sıra etek de bayan için oldukça önemli bir ayrıntıdır. Mavinin tonları tavsiye edilen renklerdir; ben konuşacağım siz dinleyeceksiniz izlenimi verir ve bu da özgüven sahibi olduğunuzu hissettirir. Çorap giyimine gelince; yaz olsa dahi çok ince de olsa çorap mutlaka giyilmeli özellikle iş görüşmelerinde bu oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da ayakkabıdır ayakkabı kıyafeti tamamlayan unsurdur ve önü ve arkası kapalı ayakkabılar tercih edilmelidir. Ceketimizin içine giyeceğimiz gömlek yada bluz çok kadınsı olmamalı ceket ve eteğin rengine uygun olmalıdır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>