İmajınızı Değiştirin!

Hayatınızda yaşadığınız değişiklikler ile birlikte imajınızı değiştirme ihtiyacı da hissedebilirsiniz. Daha yorgun görünebilir ya da yaşlılık belirtileriyle baş etmek zorunda kalabilirsiniz. 20’li yaşlarda yaptığınız makyaj, 30’lu yaşlardan sonra artık size uygun olmayabilir. Kıyafetleriniz de istediğiniz gibi durmuyor. Tüm bu nedenlerle artık imajınızı değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Bunun için öncelikle makyaj stilinizi değiştirmekle işe başlayabilirsiniz.

Her bayan için farklı imajlar olmalıdır. Çünkü hiçbiri birbirine benzemez, yüz yapıları, cilt tipleri ve yaşam tarzları birbirinden farklıdır. Bu nedenle yapılacak makyajın da sadece size uygulandığında, doğru bir tarz olup olmadığını anlarsınız. Makyaj denemeleri yapmaya çalışın. Gözlerinize, cildinize en uygun makyaj renklerini ve stilini belirleyin. Bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Hangi yaşta olduğunuz, yaşın getirdiği izleri taşıyıp taşımadığınız da makyaj stiliniz için ipucu verecektir. 20’li yaşlarda olduğu gibi çok renkli farlar ya da alabildiğine yoğun makyaj yapmak istemeyebilirsiniz.

Tarzınızı, yaşınızı, yaşam stilinizi, hatta iş yerindeki konumunuzu bile doğru yansıtacak bir imaja bürünmek, sizi rahatlatacaktır. Her zaman aşırı makyajdan kaçınmak gerektiğini de söyleyelim. Makyajın, doğal tonlar vurgulanarak yapıldığında bayanlara daha çok yakıştığını, makyajsız gibi görünmelerine rağmen çok zarif ve güzel olduklarını bizzat denedik. Yoğun uygulanan makyaj ürünleri, cilde uygun olmayan nemlendirici, mutlaka sizi olduğunuzdan yaşlı gösterecektir.

Yüzünüzü derinlemesine temizlemeye özen gösterin. Temiz cildinizi inceleyerek beğenmediniz ya da kapatmak istediğiniz kısımları görmeye çalışın. Gözlerinizi mi ön plana çıkaracaksınız, yoksa dudakları mı? Sadece yaşlanma belirtilerinden mi kurtulmak istiyorsunuz?

Ten renginizle uyumlu fondöten yanında yüzünüzde geniş alanları daraltmak, keskin hatları yumuşatmak için bir ton koyu fondöten kullanabilirsiniz.

Makyaj çantanızda neler olduğuna bir bakın. Tarihi geçmiş ürünleri kesinlikle kullanmayın. Bunu anlamak için ürünlerin ambalajı üzerinde 6M, 12M, 24M gibi göstergeler bulunur. Bu, malzemenin açıldıktan sonraki ömrünün kaç ay olduğunu belirtir. Mümkün olduğunca yeni ve kaliteli ürünler edinmeye çalışın. Çok pahalı ürünlere yönelmek zorunda değilsiniz. Önemli olan içeriğinde cildinize zarar verecek kimyasalların olmamasıdır.

Makyaj malzemesi almadan ya da makyaj yapmadan önce cilt tipinizi belirleyin. Cilt analizini bir uzmana da yaptırabilirsiniz. Birçok kozmetik markası ve eczane, ücretsiz cilt analizi yapmaktadır. Maalesef yine 20’li yaşlardaki cilt tipi, 30’lu yaşlardan itibaren birçok faktör nedeniyle değişiyor ve cilt problemleri de artabiliyor. Cilt tipinize uygun makyaj malzemesi almalısınız. Özellikle yaşlanma belirtilerini en aza indirecek bir nemlendirici ile başlayabilirsiniz.

Cildiniz kuru ise nemlendirme özelliği olan bir fondöten, yağlı cildiniz için mat bir sonuç elde etmenizi sağlayacak yağsız su bazlı bir fondöten tercih etmelisiniz. Çok kuru bir cildiniz varsa krem allık sayesinde cildinize ışıltı katabilirsiniz. Doğru uygulanacak bir makyaj, cildinizin yaşlanma belirtilerine karşı sizi 10 yaş bile genç gösterebilir.

Makyaj stiliniz ve kullanacağınız renkler cilt tonunuza ve saç renginize göre değişiklik gösterecektir. Sarışın bir bayan, ten rengine uygun doğal tonlarda renkleri kullanarak, doğal güzelliğini açığa vurabilir. Toprak tonları çok yakışacaktır. Koyu kırmızı ruj ile siyah bir göz makyajı, kuzguni tonda bir siyah saç ve solgun cilt için uygun makyaj olacaktır.

Hızlı ve hareketli bir yaşam tarzınız varsa, küçük dokunuşlarla tazelik verebileceğiniz vakit almayacak doğal bir makyaj tarzını benimseyin. Ağır makyaj, koşuşturma içerisindeyken terlemek de eklenince dağılma, akma yapabilir, toparlamak zaman alabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>