İkiz Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

İkiz gebelik yaşayan annelerin, diğer anne adaylarına göre daha dikkatli olması gereken konular vardır. Biraz daha özverili olup, hem kendi sağlığı hem de bebeklerinin normal gelişimi için ihmal etmemesi gereken kurallar vardır.

Hamilelik döneminde doktor kontrollerini aksatmamalı ve doktorunun önereceği konulara özen göstermelidir. Özellikle de beslenme, dinlenme, egzersiz ve cinsel yaşamlarına ilişkin önerileri dikkate almalıdır. Özellikle 20. haftadan sonra mecburiyet yoksa yolculuk yapılmamalıdır. Erken doğum riski nedeniyle egzersiz bırakılmalıdır. Aynı şekilde bu haftalar itibariyle cinsel yaşama da dikkat edilmelidir. En önemlisi de alkol, sigara ve zararlı olan tüm ürünlerden uzak durulmalıdır.

İkiz gebelik durumu, çalışmaya elverişli değildir. Belli bir süreden sonra rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Çalışan kadınlar, ikiz gebelik durumunda 28. haftadan sonra izne ayrılmalıdır.

İki bebek birden dünyaya getirme düşüncesi, kadınları heyecanlandırdığı gibi doğum sonrasında her iki bebeğe birden nasıl bakacağının endişesi de yaşanıyordur. Bu nedenle özellikle aile büyüklerinden yardımcı olmaları konusunda söz alınabilir. Böylece psikolojik olarak anne adayı da kendini daha rahat ve güvende hissedecektir.

Demir vitamini tüm hamile kadınlar için çok önemli bir ihtiyaçtır. Bu nedenle demir ilaçlarını ihmal etmemek gerekir. Düşük ve erken doğum olasılığının yüksek olduğu durumlar yaşanabilir.

Daha çok bulantı yaşayan ikiz bebek annelerinin kansızlık yaşama ihtimali yüksektir. Normal doğumun zor olacağının öngörüldüğü anneler için sezaryen yöntemi tercih edilmelidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>