İdrar Yolu Enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonu

Hemen hemen her kadın hayatının belli bir döneminde idrar yolu enfeksiyonu geçirir. Bu enfeksiyon idrar kesesi dediğimiz mesanenin iltihaplanmasıyla oluşur.

İdrar yolu enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?

Normal bakteriler üremesi bölgesi ve anüs etrafında yaşarlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye gelen bakteri sayısının fazla olması iltihapa yol açabilir. Genital bölgenin yeteri kadar temizlenmemesi ve cinsel birleşme gibi olaylar bu bakterilerin bulaşmasına ortam hazırlar. Uzun süreli idrarı tutmakta idrar yolu enfeksiyonunu tetikler. Kadınların üretrası daha kısa olduğundan enfeksiyon bakterileri kadınlarda mesaneye daha kolay ulaşır.

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Aniden gelen idrar hissi, çok az miktarda idrar yapma, ateş, bulantı ve kusma başlıca belirtileridir. İdrar yaparken yanma ve ağrı hissedilebilir. Bu ağrı idrarı yaptıktan sonrada devam edebilir. Zaman zaman idrarda kan görülebilir. İdrarın bulanık ve kötü kokulu olmasıda belirtiler arasındadır.

İdrar yolları enfeksiyonları için risk faktörleri nelerdir?

Şeker hastalığı, hamilelik, çok eşlilik, genital bölge temizliğine dikkat edilmemesi, idrar yolunda daralma ve tıkanma gibi sebepler idrar yolları enfeksiyonuna ortam hazırlayabilir.

İdrar yolu enfeksiyonun tedavisi nasıldır?

Genellikle antibiyotikler ile tedavi sürecine başlanır. Yapılan testlere ve kültür sonucuna göre ilaçlar değiştirilebilir. Kasık bölgesine sıcak uygulanmalıdır. Bol su içilmeside bölgeyi mekanik olarak temizleyeceği için yararlı olur.

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl önlenebilir?

Tuvaletten sonra vagina önden arkaya doğru silinmelidir. Böylece anüs bölgesindeki bakterilerin mesaneye ulaşmasına engel olunur.

Hergün mutlaka iç çamaşırlarını değiştirmek gerekmektedir.

Genital bölgenin temizliğine önem verilmelidir. Mümkünse her gün sabunlu su ile temizlenmelidir.

Mens (adet) sırasında kullanılan pedler sıklıkla değiştirilmelidir.

Gün boyunca bol bol su içilmelidir.

Alkol içeren maddeler daha az kullanılmalıdır.

İdrar geldiğinde bekletilmemeli, sık sık tuvalete gidilmelidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>