Hint Kınası Modelleri

Kuzey Afrika’da ve batı Asya’da yetişen küçük bir çalı bitkisinden elde edilir. Bitkinin yaprakları toplanarak, kurutulur.

Daha sonra öğütülür ve üzerindeki doğal maddenin korunmasına dikkat edilerek pudra haline getirilir. Doğal bir boya olduğu için sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Aksine huzur verdiği sakinleştirdiği ve strese iyi geldiği bilinmektedir.

Eski çağlarda kına gibi bir çok doğal boya, bedeni süslemenin yanı sıra şans ve bereket için kullanılırdı. İnsanlar bedenlerine kına ile kutsal şekilleri resmettiklerinde kötülüklerden korunacaklarına inanırlardı.

Şimdilerde Hint kınası geçici dövme için kullanılan ve daha çok vücutta süsleme sanatı malzemesi olarak tercih edilen bir boyadır. Hint kınası ve ya tüm kınalar vücuda zararlı olmamakla birlikte alerjik bünyeleri olan kişilere rahatsızlık vermektedir. Cilt üzerinde yanma ve kaşıntı ile görülebilir. Böyle bir durumda kına uygulaması bırakılmalı ve cilt bol su ile yıkanmalıdır. Kınanın göze temasından kaçınmak gerekir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>