Hemoroid – Basur

2571

Hemoroid-Basur nedir?

Anüs ve rektum boşaltım sisteminin çıkış kapısı olup bir çok hastalığın görülebildiği bir bölgedir. Hemoroid, anüs içindeki toplar damarların anormal şekilde genişlemesi ve ufak meme şeklinde anüsten dışarı sarkmasıdır.

Hemoroidin belirtileri nelerdir?

Hemoroidal hastalık özellikle kabızlık döneminde ağrı ve yanmalarla ortaya çıkar. En sık görülen şikayet ise kanamadır. Tuvalet sırasında ıkınma ile beraber karın iç basıncı artar. Kalbe kan götüren toplar damarlar, ıkınma sırasında engellendiği için göllenme ve hemoroid yastıkçık dediğimiz anal kanaldaki toplar damar ağlarında büyüme meydana gelir. Bunların tuvalet sırasında kanaması kişide ağrı yapabilir.

Hemoroidin dereceleri nelerdir?

Hemoroidler iç ve dış olmak üzere iki şekildedir. Hastalarda genellikle iç hemoroid görülüp 4 evrede incelenir. 1. evrede sarkma yoktur sadece kanama görülür. 2. evrede hemoroidal doku denilen anüsteki memeler dışkılama sırasında şişer, aşağıya sarkar. Kanama görülür. Tuvaletten sonra sarkıntılar normale döner. 3. evrede görülen hemoroidal hastalıkta ise sarkan hemoroidlerin elle içeri doğru itilmesi gerekir. Kendiliğinden normale dönmez. 4. evrede acil operasyon gerektiren hemoroidler vardır.

hemorrhoidtypes

Hemoroid- Basur oluşma sebepleri nelerdir?

İlk sebep kabızlıktır. Tuvalette ıkınma, şişmanlık, kronik öksürük, genetik faktörler, sıkı giyinme, uzun süre oturarak veya ayakta çalışmak, beslenme ve tuvalet alışkanlıkları, psikolojik sorunlar, hamilelik gibi sebeplerden hemoroid görülebilir.

Hemoroid genellikle 15 yaş üzeri insanlarda görülmektedir.

Hemoroid-Basur tedavisi nasıl yapılır? Hemoroid

Hemoroid tedavisi için bir çok yöntem vardır.

Sklero terapi: genellikle 1. ve 2. evrede hemoroidal hastalıklarda uygulanır. Fenol ya da etoksi sklerol içeren bir madde hemoroidal dokunun içindeki damar yumağının yakınına enjekte edilir.

Bant ligasyonu: Hemoroidal doku tüpün içine vakumlanır ve dibine lastik bant konur, böylece dokunun dolaşımı kesilir ve düşmesi sağlanır.

Açık hemorodektomi: Anüste V şeklinde bir kesiyle hemoroidler dışarı çıkarılır. Etkili bir yöntem olmasına karşın iyileşme süreci 5-6 hafta sürebilir.

Kapalı hemoroidektomi: Açık hemoroidektomideki gibi hemoroidal doku çıkarılmakta ancak kesi açık bırakılmamakta kapatılmaktadır. İyileşme süreci en az 2 hafta sürebilir. Anal bölgede şiddetli ağrılar ve yaralar görülebilir.

Laser: 1. ve 2. evrede uygulanan tedavi şeklidir. Isı verilerek yaranın kapanması sağlanır.

De Longo tekniği: 2., 3. ve 4. evrelerde uygulanabilir. Yaygın bir yöntemdir. Sarkmış hemoroidal doğru iç tarafa doğru çekilip sabitlenir. Günübirlik olarak uygulanabilir.

İlaç tedavisi: Analjezik kremler, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, kortikosteroid içeren pomadlar yardımıyla ilaç tedavisi uygulanabilir.

Oturma banyosu ve Hemoroid

Sıcak suya oturmak veya sıcak su buharının üzerinde durmak hemoroidal hastalığa iyi gelmektedir. Özellikle yırtığı olan hastalar oturma banyoları ile rahatlayabilir. Makat kaslarında gevşeme sağlanır. Termofora oturmak veya ütü ile ısıttığınız bir şeye oturmakta aynı etkiyi yaratır.

Hemoroid asla kanserleşmez. Fakat makattan kan gelmesi de her zaman hemoroid göstergesi değildir. Kanser veya çatlakta aynı kanamaya neden olabilir. Doğru teşhis ve tedavi için doktora başvurulmalıdır.

kabus

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>