Havuz keyfiniz kabus olmasın!

havuz keyfi
Havalar ısındı, güllük güneşlik ne güzel.Şimdi çocuklarımızı alıp ya denize veya havuzlara koşuyor.Fakat biz uyaralım havuzlara girerken çok dikkat edin.Havuz suları bazen yeterince temiz olmayınca çok ciddi hastalıklara yol açabiliyor.Özellikle 2 yaşından küçük çocuklarımızı havuzlara kesinlikle sokmamalıyız.Yani hepatit A, hepatit B aşıları tamamlanana kadar havuzlara çocuklar sokulmamalı.

Serinlemek için gittiğimiz havuzlarda insan çıkartıları ile kirleniyor ve bu virüsler bize havuz yeterince iyi temizlenmiyorsa bulaşma riski yüksek.Bu yüzden girdiğimiz havuzlara çok dikkat etmeliyiz.Yani havuz keyfiniz kabus olmasın.

Yeterince temiz olmayan havuz suyu ile bulaşabilecek hastalıklar;

mide bağırsak enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak, göz ve cilt enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, genital enfeksiyonlarıdır (Bunlar vajinit, molluscum, trichomonas enfeksiyonu, tifo, hepatit A hepatit B, giardiazis, E.coli, shilella, dizanteri, konjiktivit, sinuzit, uyuz, impetigo gibi enfeksiyonlar).

Bunlardan korunmanın yollarıda gayet basit yöntemlerdir.Mesela havuzda su yutmamak, suya girerken burnu tutmak, ıslak mayo ile oturmamak, kulak tıkacı kullanmak, su altı gözlüğü takmak, ciltte sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrası su ve sabunla temizlemek gibi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>