Hangi Şampuanı Nasıl Kullanmalıyım?

nasıl bir şampuan kullanmalıyım

Şampuanlar, saç üzerinde birikmiş kiri, teri ve sebumu temizlemeye yararlar. İyi bir şampuandan beklenen sadece saçı temizlemesi değil, aynı zamanda saçları güzelleştirmeye yaramalıdır. Kaliteli iyi bir şampuan, sık uygulandığında dahi saç derisini kesinlikle tahriş etmez. Özellikle bitkisel şampuanlar, içerdikleri bitki özü sayesinde saçları tahriş etmeden temizler.

Kalitesiz şampuanlar ise, cildin doğal yağını alır, saçın kırılmasına ve kepeklenmesine neden olur. Sıvı ve net bir görünüm şampuanın hafif ve yumuşak olduğunu gösterir. Bu tip şampuanlar krem içerir. Şampuanın iyi olması, mutlaka onun çok köpürmesi anlamına gelmez. İyi bir şampuanla saçlar yıkandıktan sonra kolayca taranabilmeli, esnek ve parlak görünmeli ve kolayca şekle girmelidir.

Saçları 8 – 10 günde bir yıkamak kadar, her gün yıkamak da zararlıdır. Yağlı saçlar 2 – 3 günde bir, kuru saçlar 5 – 6 günde bir yıkanmalıdır. Şampuanı parmak uçlarınızla yumuşak bir biçimde sürmelisiniz. Eğer saçlarınız uzunsa, kalın bir dişli tarakla tarayarak şampuanı tüm saçınıza yayabilirsiniz.

Kullanılan su ne çok sıcak, ne çok soğuk olmalıdır. Saçı kurutmak gerekiyorsa, ılık fön kullanılmalıdır. Saç kurutma makinasını mümkün olduğunca uzaktan tutmalısınız.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>