Hamilelikte Tehlike İşaretleri

Hamilelikte vajinal kanamalar ile birlikte kramp varsa, düşük olasılığı nedeniyle gebeliğin hangi haftasında olursa olsun mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gebelik döneminde oluşan kanamalar, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından en önemli tehlike belirtileridir.

Düşük tehlikesinin olmadığı bir durum anlaşılırsa, ultrason yapılarak dış gebelik olup olmadığına bakılmalıdır.

1-2 gün lekelenme şeklinde, ilk üç aylık dönemde görülebilen ve gebeliğe zararı olmayan kanamalar ise daha çok ceninin rahim içine yerleşmesi ile oluşan implantasyon kanamasıdır.

Geç dönem düşük riski oluşturan kanamalar, gebelik döneminde acil olarak hastaneye ulaşılması gereken durumları gösterir. Bu durumda bebeğin erken doğması riski de görülebilir. Bu tür kanamalar, ikinci üç aylık dönemde görülebilir.

Son, yani üçüncü üç aylık dönemde ise oluşan kanamalar, ciddi bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu durum, bebeğin anne karnında, yaşamsal ihtiyaçları olan oksijen ve besinleri alamadığına, yani bu ihtiyaçları gönderen plasentada sorun olduğuna işaret edebilir.

Karında ağrı problemi olan gebeliklerde, aynı anda kanama görülmesi, oldukça riskli durumları gösterebilir ve bu durumda mutlaka doktorla görüşülmesi gerekir.

Karında ağrı ile birlikte kanamanın yaratacağı riskler dışında, yumurtalıklarda problem olabileceği düşünülmelidir. Rahmin büyümesi nedeniyle oluşan gerilme ağrısı da söz konusu olabilir. Herhangi bir bulgu yoksa karındaki diğer organlarda bir sorun olup olmadığına ilgili uzman doktor tarafından bakılmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonları da karın bölgesinden sırta doğru hissedilen ağrıya sebep olabilir.

Üçüncü üç aylık dönemde, karında kramp şeklinde hissedilen ağrılar, doğum ağrıları olarak yansıyabilir. Bunun dışında karın içinde yer alan organlarla ilgili bir sorun olduğunun habercisi de sayılabilir.

Özellikle hamileliğin anne hayatını da tehlikeye atabilen en özenli komplikasyonlarından birisi, hellp sendromudur. Gebelik ile oluşan hiper tansiyonun en tehlikeli aşamasıdır. Bu aşamaya işaret eden ise, özellikle hamileliğin ikinci ya da üçüncü üç aylık dönemlerinde karın bölgesinin sağ üst kısmında şiddetli ağrı hissedilmesidir. Ağrı safra kesesi ile ilgili de olabilir ancak bunun dışında gebelik zehirlenmesi olup olmadığına da bakmak son derece önemlidir.

Bebebin kimi gebeliklerde 18-19. haftalarda, ilk gebelikte ise 20. haftadan itibaren hareketleri anne tarafından hissedilir. Gün içinde 10 defadan fazla hareket etmesi yeterli, 20 defa ve fazla sayıda hareket etmesi ise iyi olduğunu belli etmesidir. Bunun dışında hareketler uzun süre anne tarafından hissedilmediyse, bebek uyku halinde olabilir ancak, bebek ölümü riski olarak da görülebilir. Bu nedenle bebeğinizin hareketlerini takip ederek iyi olduğunu hissedebilirsiniz.

Gebelik sırasında yüksek ateş, erken doğumu tetikleyen bir unsur olabilir. 37.5 santigrat derecenin üstündeki ateşler aynı zamanda enfeksiyon habercisi de olabilir.

Hamilelik döneminde normal olarak görülen kusmalar, anne adayının besin almasını sorlaştıracak kadar yoğun ve sürekli oluyorsa, besin maddelerini damardan vermek zorunluluğu doğabilir. Bu şekilde kusmalar görüldüğünde mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

Gebeliğin özelliği nedeniyle vajinadan sıvı gelmesi durumunda olağan nedenler dışında, erken doğumun başlaması ya da gebelik zarının yırtılmış olması riskleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Gebelikte hipertansiyon ile birlikte havale geçirme durumu yaşanıyorsa, ciddi gebelik zehirlenmesi riski dikkate alınmalıdır. Anne ve bebeğin hayati tehlikesine yol açabileceği için bu durum, çok ciddiye alınmalı ve hemen müdahale edilmelidir.

Düzenli olarak ve tercihen aynı hekim tarafından yapılacak gebelik muayeneleri ile oluşabilecek herhangi bir risk durumunda, anne ve bebeğinin sağlığı daha güvenli hale gelecektir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>