Hamilelikte İdrar Testi?

Gebeliğin anlaşılması için bazı testler yapılır. Gebelik testlerinden biri, idrar testidir. HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen hormonun beta fraksiyonu yani B-HCG ölçümü yapılarak gebelik durumu anlaşılabilir. Bu ölçüm idrar testi ile yapılabilir. İdrar testinde pozitif sonuç, gebelik olduğunun kanıtıdır.

B-HCG’nin varlığı ya da yokluğunun saptanması, idrarla yapılan gebelik testlerinin esasıdır. Kanda belli seviyeye ulaşan B-HCG, gebeliğin ilerlemesiyle idrara ulaşır ve miktarı artar. İdrardaki seviyeyi tanıyan testler hamilelik sonucunu kesin olarak belirler. Hassas bir idrar testi, en düşük seviyede bile idrardaki B-HCG’yi tanır. Bu testlerde hata oranı oldukça düşüktür.

Adet döneminde gecikme 10 günden az ise eczanede satılan ya da evde bulunan idrar testi ile alınan sonuçta hata oranı artabilir. Hamileliğin belirlenmesinde laboratuvar testleri ise adet döneminin daha az süre gecikmesi durumunda bile verdiği kesin sonuçlarla daha başarılı bir yöntem olmaktadır. Düşük hormon seviyelerini de tanıyabilmesi nedeniyle laboratuvarda yapılan idrar testleriyle gebelik durumu netleştirilerek daha güvenilir sonuçlar alınabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>