Hamilelik Testleri

Adet kesilmesinden sonra gebelik tespit edilebilir. Gerek evde yapacağınız testlerle gerekse doktor muayenesiyle hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

İlk test eczaneden alıp uygulayacağınız idrar testi olabilir. Ucuz ve kolay bir yöntem olmakla beraber aç veya tok uygulamanız fark etmez. hCG isimli gebelik hormonunun idrarda olup olmadığı bu testle anlaşılabilir. hCG düzeyinin 20miÜ üzerinde olması pozitif sonuç verir. Fakat evde yapılan bu gibi testler %100 doğru sonuç vermeyebilir. Bazen yalancı negatif sonuçlar oluşabilmektedir. Sabah ilk idrar ile yapılması önerilir. Tek çizgi negatif, çift çizgi pozitif anlamına gelir.

Kan testleri %100 doğru kabul edilir. Hamile kaldıktan hemen sonraki ilk hafta bu testle hamilelik netleşebilir. Ayrıca dış gebelik, mol gebeliği gibi anormal durumlarda tespit edilebilir. Bu test sayesinde kandaki hCG nin düzeyi de saptanabilir.

Doktorların uyguladığı idrar testleri de gebeliğin varlığını ispatlayabilir. Bu testler adet geçikmesinin 5. gününden itibaren uygulanabilir. Düşük hormon seviyeleri saptanabilir.

Gebelik şüphesi taşıyan bayanlar doktorlarına başvurarak en net sonucu alabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>