Hamilelik Dönemi Bulantılarına Karşı Zencefil

Hamilelik Dönemi Bulantılarına Karşı Zencefil

Amerikan Diyetetik Derneği’nin yaptığı açıklamada zencefil; yeşil, mor çiçekleri bulunan, Asya, Hindistan ve Arabistan’da tedavi amaçlı kullanılan aromatik yağ açısından zengin, tropikal bir kök bitkisi olarak tanımlanıyor. Eski zamanlarda zencefilin eklem iltihabı, kolit ağrıları, ishal ve kalple ilgili hastalıkların tedavisinde kullanıldığını ifade edilirken , taze zencefilin B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve lif açısından yüksek besin değerlerine sahip olduğu özellikle belirtiliyor.

Derneğin 80 denizci üzerinde yaptığı araştırmada, zencefil tozu kullanan kişilerin kusma ve soğuk terleme şikayetlerinde azalma olduğu belirlendi.Hamilelik dönemi ya da kemoterapi sonrası mide bulantılarımn iyi gelen zencefil seyahatte ya da sindrim kaynaklı hastalıklarda rahatlama sağlıyor.

Zencefilin 2 yaşın altındaki çocuklara verilmemesi gerektiği özellikle vurgulanırken, 2 yaşın üstündeki çocuklarda ise baş ağrısı, mide bulantısı ve sindirim sistemi kramplarının tedavi edilmesi için kullanılabileceğini belirtiliyor. Yetişkinlerde ise zencefil tüketiminin günlük 4 gramı geçmemesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, aşırı dozda tüketilmesi halinde göğüste hafif yanma hissedilebileceğini söylüyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>