Güzelliğin Sembolü: Meme Estetiği

Kadınların güzelliğini öne çıkaran en önemli bölüm memedir. Kadınlarda meme, öncelikle cinsel ve fonksiyonel bir organ olduğu için istenilen şekilde ve büyüklükte olmadığında, kadınların karşı cinsle ilişkilerine de yansıyan bir durum olarak ciddi psikolojik sorunlara yol açar.

Görsel olarak anlam ifade etmesinin yanında, ruh sağlığı açısından da etkili olması nedeniyle bu kadar önemli bir organ olan memeyi güzelleştirmek için geliştirilen teknolojiler de şaşırtıcı biçimde hızla ilerlemektedir.

Yaşlandırıcı etkiye sahip yer çekimi, genetik yapı, hormonal değişiklikler, fazla kilo alıp verme gibi nedenlerle sarkma oluşan göğüsler, meme estetiği alanında yer alan meme toparlama ve dikleştirme ameliyatları ile daha sağlıklı bir görünüme kavuşturulabilir. Meme başında aşırı genişleme olmuşsa, tıpta “mastopeksi” olarak adlandırılan toparlama ve dikleştirme ameliyatları sırasında meme başı gençlikteki normal sınırlarına çekilir.

Zamanla kilo değişikliklerine, emzirmeye, yaşa ve yer çekimi etkisine bağlı olarak meme dokusunda gevşeme olabilir. Meme dokusu ile etrafını saran deri arasında uyumsuzluk olduğunda içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkar. Bu da kadınların psikolojisini olumsuz etkileyen önemli bir rahatsızlık olarak görülür. “Pito” denilen meme sarkmasına karşı, göğüs dikleştirme ameliyatı yapılır. Ameliyat öncesinde ise sarkmanın derecesinin tespit edilmesi gerekir.

Orta yaş kavramının değişmesi, sosyal ortamlarda beğenilme arzusu ve günümüzde kaliteli yaşam beklentisinin artması nedeniyle kadınların, meme sarkmasını düzeltecek operasyonlara, meme büyütme ya da küçültme ameliyatlarına olan ilgisi de artmıştır.

Teknolojinin sağladığı olanaklar ile meme estetiği tüm dünyada kadınların hizmetine sunulmuş, güzelliklerini tamamlamak için gereken ideal meme görünümüne kavuşmalarını sağlamıştır. Estetik uygulamalar arasında kadınların yüzünü en çok güldüren ameliyatlar, meme estetiğine yönelik uygulamalar olmuştur.

İsteğinize göre karar verilecek meme estetiği ameliyatlarında mutlaka konunun uzmanı cerrahların görüşlerine dikkat etmeli, size en uygun çözüm önerilerine ve yapılacak ameliyatın türüne karar vermeniz için vereceği bilgilere özen göstermelisiniz. Böylece ameliyat sonrasında yaşanacak olumsuzlukları ya da memnun kalmanıza engel olacak unsurları en aza indirmiş olursunuz.

Özellikle göğüs büyütme ameliyatının hayatınızı değiştireceğini değil sadece göğsünüzü şekillendireceğini unutmayın! Her ikisi de aynı büyüklükte olmayan göğüsler birçok kadın için geçerli bir durumdur ve meme küçültme ameliyatında asıl hedef, simetrinin sağlanmasıdır.

Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme estetiği ameliyatları sonrasında hasta, aynı gün veya ertesi gün evine gidebiliyor, ancak ağrı eşiği ameliyatın türüne ve yapılan uygulamaya göre değişiyor. Ameliyatın yapılacağı hastane, cerrahın uzmanlığı, kullanılacak protez gibi unsurlar ameliyatın kalitesinde ve sonrasında hastanın hissedeceği memnuniyette etkili oluyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>