Günümüzün Modası Boşanma

günümüzün modası boşanma

Boşanma tıpkı evlilik gibi zor bir süreçtir. Boşanmanın öncesinde ve sonrasında yaşanan süreçler ise insan psikolojsinde derin izler bırakır. Bu durumda hemen bir uzmana başvurulması kolay ve hızlı bir şekilde atlatmasına yardımcı olabilir.

Boşanma da taraflar 3 farklı ve zor bir süreç geçirirler:

Bu ilk dönem düşünme dönemidir. Bu dönem gerçekten taraflar için çok zor bir aşamadır çünkü tatsız olan gerçek fark edilmiş. Eşine karşı soğukluk,tatminsizlik,eşe ve ilişkiye yabancılaşma,yoğun korku,şok ve boşluk gibi sendromlar yaşanmaktadır. Bu duygular yaşanırken hoş olmayan bazı hallerde ortaya çıkabilir.Eşle münakaşa ,ailerin araya girmesi,varsa çocuk problemi gibi nedenlerden dolayı sürekli çatışma yaşanabilir. Bu  durumda eşlerin yapacağı şey çatışmadan vazgeçilip,boşanmayı hızlı ve sağlıklı bir hale getirmelidirler.Aksi takdirde boşanma zor ve sancılı olacaktır.

Boşanma sırası dönem mahkeme dönemidir bu dönemde eşler depresyona girmiş olabilirler ,ümitsizlik,korku gibi ruh hali hakimdir.Öfke ve üzüntü de en çok yaşanan duygudur. Boşanma esnasında kimi taraf rahatlamış olarak kendini görürken diğer taraf ise yalnız kalmış ve yas tutma sürecine girmiştir.

Boşanma sonrası dönemde ise yeni bir hayat  yeni denge söz konusudur. Bu durumda tarafların çoşkulu meraklı ve kararlı oldukları görülür.Bazen pişmanlıklar ortaya çıkabilir fakat durumun kabullenilmesiyle beraber kendine olan güven tazelenir. Benlik duygusu artar ve bağımıszlık ön plana çıkar.

Boşanmanın sona erdiği dönemde de yeni arkadaşlarla tanışılabilir. Yeni bir yaşam biçiminin ve kimliğin oturtulması gerekir. Bu şekilde hayata çok daha insancıl ve iyimser yaklaşılır.

Ayrıca; Boşandıktan sonra; eşlerin, mümkünse zorunlu olmadıkça aynı ortamda bulunmamaları ve aynı arkadaş gruplarında ve/veya sosyal ortamda bulunmamaları tercih olunur. Çocuklarla ilgili olarak da, bir uzmana başvurulması yararlı ve kolaylaştırıcı olacaktır.

Günümüzde ne yazık ki moda haline gelen boşanma işlemi insanların üzerinde derin izler bırakmaktadır.  Bu yüzden evli çiflere boşanmak kolay bir çözüm gibi gelmemeli. Bu yüzden evlenmeden önce iyi bir karar alınmalı ve olmazsa boşanırım mantığı ile yola çıkılmaması gerekmektedir.Böyle durumlarda hiç kuşkusuz boşanmalar sürekli artacaktır.Ama tüm şeylere rağmen evlenecek olanlara mutluklar):

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>