Güneş Gözlüğünü Kışında Kullanmalıyız

kışın güneş gözlüğü takılmalı

Yazın bir an yanımızdan ayırmadığımız güneş gözlüğümüzü, kışın raflara kaldırıyoruz. Doğru mu yapıyoruz acaba!?

Gözün uzun süre güneşin ultraviyole ışınlarına, kuru hava ve toza maruz kalması sonucu ortaya çıkan, halk arasında kuşkanadı veya et yürümesi diye bilinen hastalığın, kış aylarında da gözü tehdit ettiği bir gerçektir. Bu aylarda da güneş gözlüğü takılması gerekmektedir..

Yapılan araştırmalara göre, yaz aylarında güneşli ve açık havalarda gözü korumak için güneş gözlüğü kullanıldığını ancak kış aylarında gözlüklerin unutulduğu görüldü.

Uzun süre güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına, kuru hava ve toza maruz kalması sonucu oluşan, halk arasında kuşkanadı veya et yürümesi diye bilinen pterygium hastalığı kış aylarında da gözü tehdit ediyor.

Kuşkanadı hastalığı veya et yürümesi diye bilinen hastalığın gözün beyaz kısmını örten zarın kalınlaşması ve kornea (gözün saydam kısmı) üzerine doğru ilerleyerek büyümesi olduğuna dikkati çekerek, hastalığın büyüdükçe gözde kırmızılık ve batma gibi rahatsızlıklara, sonunda da korneanın düzgün yüzeyini değiştirerek görme bozukluklarına neden olduğunu, çok ileri vakalarda da göz bebeğini kapatarak hastanın görmesini tamamen bloke eder.

Hastalığın oluşmasındaki öncelikli neden, gözün UV ışınlarına aşırı maruz kalması. Hastalık sıcak ve güneşli iklimleri seviyor. Türkiye’de, Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerinde diğer bölgelere oranla daha sık rastlanıyor. Bir diğer neden ise, kuru hava ve tozlu ortamlar. Sörf sporu yapan veya balık avlamaya fazla zaman harcayan kişilerde hem UV ışınlarına, hem de tozlu ortamlara uzun süre maruz kalmaları nedeniyle pterygium oluşma ihtimali yüksektir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>